Ceviz Kaç Kalori?

Ceviz, toplumumuzda önemli bir yere sahiptir ve yemiş kategorisindedir. Birçok ana yemeğin içinde, tatlılarda ya da sade olarak sık sık kullanılır. Folik asit bakımından zengin olan ceviz, özellikle hamileler için çok faydalıdır. Kalp, damar hastalıklarına karşı da koruyucu özelliği ile bilinir. Cevizin kalorisi 28 gram için 78 civarındadır.

Cevizin Besin Değerleri

Ceviz folik aside ek olarak bol miktarda E vitamini, fosfor, demir, omega 3 içeren sağlık küpü bir yiyecektir. Cevizin yaklaşık 100 gramlık porsiyonunda; protein 6, yağ 25, lif 3 gram civarındadır. Sodyum 4, potasyum 800, kalsiyum 130 miligram seviyelerindedir. Bunlar dışında vitaminlerden A ve C vitaminleri barındırmaktadır. Folik asidi çok miktarda bulundurması herhangi bir zarar teşkil etmez aksine günlük gerek duyulan folik asidi karşılayabilir niteliktedir.

Cevizin Faydaları

Ceviz, içeriği bakımından gerçekten çok faydalı bir yiyecektir. Eğer tek başına tüketemiyorsanız; yemeklerin içinde de tüketebilirsiniz. Tatlı olarak tüketmek diyet programları için uygun olmayacaktır. Bu nedenle salatalar ve hazırlanan çeşitli aperatiflerde kullanılabilir. Bunlara ek olarak kahvaltılarda ekmek yerine bir çay bardağı kavrulmamış ceviz tüketebilirsiniz. Kilo vermeye destek olurken; insan vücudunun en önemli parçası olan dolaşım sisteminin de sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Eğer cevizin sağlıklı olmasını ve faydalarını görmeyi istiyorsanız; kesinlikle çiğ olarak tüketmelisiniz. Hatta doğal olanı bulmalı, mümkünse kabuklu şekilde alıp kendiniz kırıp yemelisiniz.

Ceviz Kaç Kalori?

Ceviz Kalorisi
Ceviz Kalorisi

Yorum yapın