Diyet Değiştirmek Faydalı Mıdır?

Beden yapısını değiştirmek, daha ince görünmek için yapılan diyetlerin sağlıklı sonuçlara ulaştırması için dikkatli yapılması gerekmektedir. Diyet yapılan süreçte bedene farkında olmadan verilen zararlar ileride istenmeyen sonuçlar doğurabilecek ve hastalıklara sebep olabilecektir.

Doğru Diyet Seçimi

Kilo vermek için yapılan diyetlerin bireysel ihtiyaçları karşılayacak şekilde olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Devlet hastanelerinde ya da özel hastanelerde danışabileceğiniz doktorların kontrolünde bedeninizin ihtiyacı olan besinleri tespit ettirmelisiniz. İhtiyaçlarınızı öğrendikten sonra bu miktarların altına düşmeyen diyet planlarından birini seçmelisiniz.

Doğru diyet planında lif, protein ve karbonhidrat dengesi olması gerekmektedir. Aksi halde vücudunuz yorulabilecek ve hastalıklara davetiye çıkarabilecektir.

Diyetten Sıkılınca Ne Yapmalı?

Eğer diyetinize başlamadan önce bir doktora danışarak diyet seçimi yapmış iseniz şanslısınız. Çünkü diyetinizden sıkıldığınızı düşündüğünüz anda yine günlük ihtiyaçlarınızın altına düşmemeye dikkat ederek doğru diyet planları çıkarabilirsiniz. Alternatif diyet planınızın olması diyet sürecinde sonuca ulaşana kadar sıkılmanızı önleyebilecektir.

Yıllardır sahip olduğunuz yeme alışkanlıklarınızı bir çırpıda değiştirmek zor olacağı için diyet yaptığınız dönemde diyet planı değişiklikleri yapmanızda sakınca olmayacaktır. Yalnızca ihtiyacınız olan besinlerin miktarlarının altına düşmeyen diyet planlarını seçerek istediğiniz sonuca sıkılmadan ve diyetinizi de hiç bozmamış olarak ulaşabilirsiniz.

Diyetler Arası Geçiş Nasıl Olmalı?

Yaptığınız diyet planından sıkıldığınız takdirde ihtiyaçlarınıza göre alternatif bir diyet planı hazırlayın. Daha sonra yaptığınız diyete 2 gün ara verip çok fazla kalori almamaya dikkat ederek normal düzende beslenin. Daha sonra geçiş yapmak istediğiniz diyete başlayıp yapmanız gereken süre kadar yapabilirsiniz. Bu şekilde vücut kalori alımı açısından şaşırmış olacak ve metabolizma hızınız hep yüksek kalacaktır. Bu anlamda sağlık sınırları aşılmadığı için diyet değişikliği yapmanın vücuda faydası bile olabilecektir.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Diyet Değiştirmek Faydalı Mıdır? için yorumda bulun

    Diyet Değiştirmek Faydalı Mıdır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Diyet Değiştirmek Faydalı Mıdır? için ilk yorumu yapabilirsin.