Glifor Zayıflatır mı?

Glifor farmakolojik özellik olarak diyabet yani şeker hastalarının kullandığı ilaç olarak bilinmektedir. Yani vücuttaki kan şekeri dengesini sağlayan bir tıp ilacıdır. Glifor, zayıflatan şeker ilaçlarından birisi olarak da bilinmektedir. Kan şekeri düzeyinin anormal olduğu bireylerde doktor tarafından, düzene girilmesi adına verilen bu ilaç birçok kişi tarafından zayıflama amaçlı kullanılmaktadır. Kişinin şekere, tatlıya olan hassasiyetini gidererek fazla kalori almasını da engelleyebilen bu mucize ilaç doğru kullanımda mükemmel sonuçlar verecektir.

Glifor Nasıl Kullanılır?

Kanda, vücudun kendi kendi ürettiği glikoz, hastanın kilo almasına sebep olur. Kilo problemi olan kişilerin uygun bir diyetisyene veya sağlık kuruluşlarının obezite bölümlerine başvurmaları gerekmektedir. Doktor tarafından gerekli görülüp uygulanan detaylı kan tahlillerinin ardından eğer bireyin kan şekeri düzeyinde anormallikler var ise bu ilaç diğer şeker ilaçlarına ilave olarak bir tedavi yöntemi olarak verilmektedir. Kişinin böylece glifor sayesinde insülin salınımındaki problemler ortadan kalkacak ve kilo vermesine de yardımcı olacaktır. Ancak hasta, ilacın tek başına kullanıldığında işe yaramayacağını, spor yaparak ve diyetisyen tarafından şeker hastalığı problemi olanlara verilen diyet listesiyle tamamlanarak yararlı olacağını da bilmelidir.

Gliforun Zayıflamaya Etkileri

Vücuttaki glikoz oranının artması kişinin kilo alımına neden olur. Bunu en uygun seviyede tutmak için glifor kullanılır. Kan şekeri bu ilaç sayesinde düzenlendikten sonra kişinin şekere olan bağımlılık seviyesi düşmüş olur. Böylece yemek yeme, şekerli gıda tüketimi, sık sık acıkma hissi ortadan kalkar ve kişi kilo almamış olur.

Gliforun vücudu direkt zayıflatma yerine dolaylı olarak kilo vermeye yardımcı etkisi vardır. İlacın sağladığı gözle görülür kilo kaybı, ancak şekerli besinler yemeyi, sık sık besin almayı kesmeye başlamanızdan sonra görebilirsiniz. Ayrıca ilaç kullanımında iştahsızlık meydana geldiği için kişide doğrudan yeme isteği azalır ve bir süre sonra kilo kaybı başlar.

Glifor Kullanmak Zararlı mıdır?

Doktor gözetimi olmadan kullanılması en sağlıklısı olacağı gibi, bilinçli kullanan bireylerde bile belli başlı şikâyetlere de neden olmaktadır. Mide bulantısı, kusma, gaz, isal, kas ağrısı, kabızlık gibi yan etkiler de görülmektedir. Fazla kullanımı vücutta B12 depolarının da azalmasına yol açtığından glifor kullanırken mutlaka bir doktora danışarak hareket edilmelidir.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Gul dedi ki:

  Merhaba thincal ve gliforu birlikte kullanabilirmiyim tskler Birde homa olculdu 2.25 cikti

  • admin dedi ki:

   İlaç kullanımları için mutlaka doktorunuzla beraber hareket etmelisinzi Gül hanım.

   • Melih dedi ki:

    Merhaba
    Aşırı derece ve açlıktan dolayı dahiliye bölümüne başvurdum ve insülün direncimin çok yüksek olduğunu 1.83 boyum ve 110 kiloyum spor ve diyetle birlikte max 2-3 kg verebildim doktorumun söylediği insülin direncimin yüksek olduğu için veremem normalmiş araştırdım fakat bi konuya rastlamadım glifor 1000 mg ilaç verdi sabah 1 akşam 1 iç dedi 3 ay sonra çağırdı herşey düzene giricek yediklerine dikkat et dedi yani kilo problemim bundan dolayı mı?

  • Ogretmen dedi ki:

   Ben tıp 2 diyabet hastasiyim ve 2 yıla askin süredir günde iki kez geliyor 1000mg kullanmama rağmen bir kilo kaybı yaşamadım. Üstelik diyetime de devam ediyorum. Bu ilacın bir sürü yan etkisi var. Vucuttaki bazi vitaminleri yok ediyor. Kaldi ki normal bir insanın kan şekeri seviyesini çok düşürürse sonuç ölüm bile olabilir. Zayıflayayım derken canınızdan oluşunuz.

  • Huria Erdem dedi ki:

   Merhabalar bende de kilo problemi var glifor ile verebilirmiyim?

   • Betul Yucel dedi ki:

    Merhabalar Sevgili Huria;
    Glifor kesinlikle doktor tavsiye dışında kullanılabilececk bir ilaç değil.

    • Yaren dedi ki:

     Merhabalar ben 106 kiloyum şekere aşırı isteyim var sık sık acıkıyorum ve 6 aylık bebeğim var bu ilacı kullanabilir miyim acaba

     • Hülya dedi ki:

      Merhaba bu ilaci sadece zayiflamak için kullanmaya başlayacağım.doktor kontrolünde başka bir rahatsızlığım yok acaba fayda edermi

     • Diyetisyen Betül Yücel dedi ki:

      Hülya hanım;
      Bu yalnızca zayıflamak için kullanılacak bir ilaç değil.
      Yan etkileri basite alınacak gibi değil.
      Üstelik bir rahatsızlığınız yoksa çok da bir sonuç alınmaz.
      Lütfen bu yöntemi tercih etmeyin ve sağlıklı beslenerek kilo vermeyi deneyin.

 2. Güllü dedi ki:

  Slm 2 yaşında oğlum var günde bir kere emziriyorum insülün direncim olduğu içmem ger3kiyormuş içebilirmiyim acaba

 3. irem dedi ki:

  merhaba bende de insülin direnci var doktorum 1000 mg verdi yaşıma göre kilom fazla ve kısa sürede vermem gerek fakat ben üniversite sınavına hazırlanıyorum ve bu hapın bir yan etkiside aşırı derecede anlama güçlüğü yapmasıymış kullanmıs olan kime sorsam aynı cevabı alıyorum bunun hakkında bilgisi olan varmı? cevap verirseniz çok sevinirim.

 4. Elvan dedi ki:

  Merhaba gulifor u zayıflamak adına kullanıcam günde kaç hap tüketmek gerek yardımcı olurmusunuz

  • admin dedi ki:

   Elvan hanım;
   Glifor, sadece doktor kontrolünde kullanılabilecek bir ilaç olup zayıflama amaçlı kendinizin kullanması sağlık açısından oldukça risklidir.

 5. Emel yucel dedi ki:

  Glikoz yüklenmesinde sekerim 65 e cikarabilindi . doktor glukobal 100 verdi 3 ayda 8 kilo aldım.
  Simdi ilacimi gliforla değiştirdi doktorun
  İnsulin direncim düzeltsin derken hem psikolojik hem de sağlık açısından kilo alınca bozulmalar oldu .
  İki bacak ameliyatlı kilo benim hayatımı kısıtlar oldu
  Düzene binip zayiflamam olurmu
  Tesekkurler

  • admin dedi ki:

   Emel hanım;
   Anladığım kadarı ile zor bir süreç atlatmışsınız.
   Evet, Glifor işe yarar ama tekrar doktora giderek doz hesaplaması yaptırmakta fayda var.

 6. SİBEL KORKMAZ dedi ki:

  insülin direncim var ilacı kullanabilirmiyim

 7. Gül dedi ki:

  Glifor anoreksiya ya yol açabiliyormuş doğru mu ? İnsulin direncim var( 59,5 ) dr um verdi bu ilacı 120 kilodan 75 e indim su an 8,9 insulin direncim ilaci kullaniyorum hedefim 55 boyum 160 ilaci kullanmadigim zaman yeme krizlerim kendini gosteriyor fikrinizi almak istiyorum tesekkur ederim

 8. Murat dedi ki:

  Merhaba yaklaşık 10 ay 78kg doktora gittim ve tip 2 tesisi kondu glifor 1000 mg basladim fakat geçen 10 ay içinde 62kg düştüm şimdi sağlık açısından bir tek gözlerim de ufak siyah noktalar var ama kaygı duyuyorum ne yapmalıyım tşk

  • Betül Yücel dedi ki:

   Murat bey;
   Doktorunuzun kontrolünde ilacınızın dozunu değiştirebilirsiniz.

   • Ilyas dedi ki:

    Betül hanım bende kullanıyorum gliforu doktorum verdi insulin direncin yüksek diye zayıflamak içind e iyiymiş dedi yalnız 3 haftadır şu içesi m bile olmuyor

    • Betül Yücel dedi ki:

     İlyas bey;
     Gliforun iştah kesme etkisi vardır. Ancak genelde 2-4 hafta içerisinde bu etki azalmaya başlar.

     • Arzu dedi ki:

      Merhabalar ben troid tedavisi görüyordum dört yıldr troidlerim çok iyi ama aldğm kilolar gitmedi son tahlile gittiğimde kolestrol ve insülin direnci çktı ve doktorum glifor 1000 mg verdi bu ilaç kortizon içerirmi yarn öbür gün körlük yaparmı zararlımdr doktor tavsiyesiyle kullanıyorum sabah yarım akşam yarım olmak üzere ilacı kullandğmdan bu yana yeme düzenim çok güzel yoluna girdi artk eskisi gibi yemiyorum

 9. Meryem dedi ki:

  Merhabalar.
  Glifor kilo aldırır mı? Böyle bir etkisi bulunuyor mu?

 10. Gamze dedi ki:

  Glifor 1000 mg nasıl kullanılır? Günde kaç kere kullanmalıyım?

  • Betül Yücel dedi ki:

   Gamze hanım;
   İlacınızın dozu ve sıklığı, doktorunuz tarafından kan testi sonrasında belirlenmeli.

 11. Sevda dedi ki:

  Glifor aç mı tok mu içilir? Nasıl tüketmeliyim?

 12. Kerem dedi ki:

  Şeker hastası olmayan glifor kullanabilir mi? Zararı olur mu?

 13. Hasan dedi ki:

  Glifor mu glucophage mi daha etkili acaba? Hangisini önerirsiniz?

 14. Gizem dedi ki:

  Arkadaşlar zayıflamak için glifor kullanan varmı? Glifor 1000 mg kullananlar zayıflar mı?

 15. Esen dedi ki:

  Merhaba ben pcos hastasıyım doğumlu bana gidiyor 1000 tavsiye etmişti ilk dönemler sistemli kullanmadım. Bebek tedavisi ile beraber 3 ay düzenli kullanarak 76 dan 68 hamile kaldım 35 yaşında simdi 40 yasindayim yemem az olmasına rağmen 89 kim tahlilleri açlık şekerim 105 çıktı ama dahiliye DR onermem dedi kadın doğumda diyet Dr da icebilirsin bir kaç ay dedi neyapasam yardimci olurmusunuz

  • Betül Yücel dedi ki:

   Esen hanım;
   İlaç kullanmak yerine sağlıklı beslenme ve spor ile bu sorunu yenebilirsiniz. İlaç kullanmanız şart değil ama yine de doktorlarınızın görüşlerine önem vermek gerekli tabi.

 16. Canan dedi ki:

  TOkluk kan şekerim 60 larda doktorum 3 ay önerdi 850 mg glifor fakat çok korkuyorum ne yapmalıyım

 17. ozgun dedi ki:

  Merhaba 3 yildir glifor 1000 kullaniyorum ve hizla kilo verdim ve kilo alamiyorum ve bundan memnun degilim ayni zamanda insulin kullaniyorum.gliforu biraktigim zaman kilo alabilirmiyim.

 18. Rabia Güler dedi ki:

  Glifor aç karnına içilirse ne olur? Ben sık sık öğün atlıyorum. Bazen günde 1 öğün yapıyorum. Bu durumda aç karnına şeker ilacı içsem bir şey olur mu? Normalde yemeğin sonunda içiyorum..

 19. hakime dedi ki:

  merhaba ben hskime tatlıyı fazla yeşim gün 1 tane gşifon içiyorum bu nekadar doğru veya zararı varmı teşşrkkürler

  • Betül Yücel dedi ki:

   Hakime hanım;
   Doktor kontrolünde kullanmıyorsanız lütfen bırakın ve bir doktora görünün.

 20. Beyhan dedi ki:

  Merhaba… benim kızım 12 yaşında . Adet düzensizliği var . Doktor a götürdüm . Başta hormon bozukluğu olabilir dendi. Sonra Endokrinoloji gitmemiz tavsiye edildi . Oradaki doktor tahlil yaptı. Ve ünsulin direncinin düşük olduğu tesbit edildi. Glifor 1000 mg kullanılması gerektiği söylendi. Şimdi başladık . Ama birşey kafamı karıştırdı ünsulin direnci derken diabet hastalığımı oluyor …. cevap için şimdi den teşekkürler

  • Betul Yucel dedi ki:

   Beyhan hanım;
   Kızınız şu an şeker hastası değil ancak risk grubunda.
   İnsülin direnci ilerleyen süreçte şeker hastalığına dönüşebiliyor.

 21. Nazlı dedi ki:

  Ben 10 yıl önce abime bobrek verdim. Diğer bobreğımde sıkıntı yok şukur. Bu ilacı kullansam bı 10 kg fazlam var 🙂 zarar olurmu kalan bobreğıme?

 22. Ali dedi ki:

  Saxenda ve thincal kullaniyorum 3 aydir.93 kilodan 74 kiloya düştūm.ayrica levotiron kullaniyorum.haşimato hastasiyim.kilo verimim durdu acaba yanliş yaptigim birseylermi var.thincal yerine glifor mu kullansam.cevap yazarsaniz sevinirim

  • Betul Yucel dedi ki:

   Ali bey;
   İlaçların tahmin ettiğiniz daha zararlı yan etkileri olabilir. Bu nedenle doktorunuz mutlaka gerekli testleri yapıp ona göre ilaç seçimini yapmalı ve dozunu belirlemeli.

  • lara dedi ki:

   Merhaba ben 50 kg yim insulin direncim yok fakat 5 kg vermek istiyorum. Boyum 1.60 bana bir zararı olur mumu ilacın

   • Betul Yucel dedi ki:

    Lara hanım;
    Bu ilaç asla doktor kontrolü dışında kullanılmaması gereken bir ilaç
    Son derece zararlı olabilir.

 23. Irmak dedi ki:

  Merhaba. Doktorum glucobay verdi. O da glifor gibi zayıflatır mı?

 24. ceren dedi ki:

  Merhaba pcos sendromum var, 10-12 kilo fazlam var,doktorum insülinim yüksek çıktığı icin Glifor verdi günde 2 kez alacagim fakat b12’imde de bir zamanlar düşüş olmuştu, olumsuz etkiler mi acaba? Cok fazla üşüme sorunu yaşayabiliyorum. Bir de Gliforu doktorum tok al dedi fakat eczacı aç almami söyledi, hangisi daha dogru olur? Tesekkurler.

  • Betul Yucel dedi ki:

   Ceren hanım;
   Yapılan araştırmalar Glifor’un B vitamini seviyesini düşürebileceğini gösteriyor. Beslenme programınıza tam buğday ekmeği, sakatat gibi besinleri eklemenizde fayda var. Ayrıca arı poleni de tüketebilirsiniz.
   İlacı yemeğin son 5 dakikasında ya da yemekten sonra içebilirsiniz.

 25. Nese dedi ki:

  Merhaba benim sürekli gaz sıkıntım oluyor karın şişliği oluyor kullansam olurmu sevgilimle şeker hastalığı için kullanıyor düzensiz besleniyor kilo veremiyor bende ne etkisi olur

  • Betul Yucel dedi ki:

   Neşe hanım;
   Kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması gereken bir ilaç. Kafanıza göre kullanmanızın çok ciddi sonuçları olabilir.

 26. altay dedi ki:

  2.5 sene kullandım hiç faydasını görmedim

 27. Yaren dedi ki:

  Merhabalar ben 106 kiloyum şekere aşırı isteyim var sık sık acıkıyorum ve 6 aylık bebeğim var bu ilacı kullanabilir miyim acaba