Gece Yemek Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir?

Gece ilerleyen saatlerde hatta uykunuzdan uyanıp açlık hissinizi bastırmak için sizde gece yemek yeme alışkanlığına sahipseniz bu alışkanlığınızdan bir an önce kurtulmanın yollarını aramalısınız.

Çünkü gecenin hatta günün ilerleyen saatlerinde alınan kaloriler obeziteyi tetiklemekte ve vücutta yağlanmayı artırmaktadır. İşte sizin için bir türlü engelleyemediğiniz gece atıştırmalıklarını önleme yolları;

Dengeli Bir Akşam Öğünü Tüketmelisiniz

Akşam öğünlerinizin karbonhidrat, protein ve yağ içeriği bakımından yeterli ve dengeli olmasına özen göstermelisiniz. Özellikle beyaz ekmek, pirinç pilavı gibi glisemik indeksi yüksek besinler yerine posa içeriği yüksek tam tahıllı ekmek, bulgur pilavı gibi sağlıklı karbonhidratlar kaynakları tüketilmelidir. Midede besinlerin kalış süresini uzatan yoğurt, yağsız etler gibi kaliteli protein kaynakları ve zeytinyağı gibi bitkisel sıvı yağlar öğünde yeteri kadar bulundurulmalıdır.

Yatmadan Önce 1 Porsiyon Süt Ve Süt Ürünleri Tüketmelisiniz

Kaliteli ve derin bir uyku için melatonin hormonun vücutta yeteri kadar salgılanması gerekmektedir. Süt ve süt ürünleri melatonin hormonunun salgılanmasını artırarak sizin daha rahat uyumanızı ve gece uyanmalarınızı engelleyecektir. Bu yüzden yatmadan 1 saat önce 1 bardak süt içmek, özellikle tarçın ilavesi ile daha rahat uymanızı sağlayacak ve açlık hissini ortadan kaldıracaktır.

Yatmadan Önce Uyarıcı ve Aşırı Sıvı Tüketmekten Kaçınmalısınız

Özellikle diüretik yani idrar çıkışını artıran ve uyarıcı etkisi olan çay, kahve gibi içecekleri fazla tüketmek hem uykunuzun kaçmasına yol açacak hem de tuvalet ihtiyacı için sık sık uyanmanıza yol açıp uykunuzun bölünmesine sebep olacaktır. Bu da sizin gece besin tüketiminizi artıracaktır. Akşam saat dokuzdan itibaren çay, kahve ve aşırı su tüketmekten kaçınmalısınız.

“Gece Yemek Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir?” üzerine bir yorum

  1. Bu bir hastalık. Lütfen eğer geceleri kalkıp deli gibi yiyorsanız bir psikoloğa gidin ve tedavi olun. Yıllarca geceleri uykudan kalktım ve yemek yedim. 170 boyunda 110 kilo bir kadındım. Bir noktada çözüm buldum ve yardım aldım. Önce gece yemeklerim bitti. Ardından gündüz atıştırmalarım. Bugün 60 kilo, fit bir kadınım ve daha önemlisi çok mutluyum.

    Cevapla

Yorum yapın