Zayıflama Yöntemleri » Diyet Listeleri » İsveç Diyeti ile Zayıflama | 13 Günde 15 Kilo Verdiren Diyet Listesi

İsveç Diyeti ile Zayıflama | 13 Günde 15 Kilo Verdiren Diyet Listesi

Zayıflamak isteyenlerin favori diyetlerinden olan İsveç diyeti, sevilen ve bir o kadar da kolay olan bir diyettir. Birkaç gün içinde beklediğinizden fazla kilo verdiğinizi fark edip siz de şaşırabilirsiniz.

İsveç diyeti de, pek çok şok diyet gibi kısa sürede kilo vermenizi sağlıyor. Ancak diyet sonrasında beslenmenize dikkat etmediğinizde verdiğiniz kiloları almanız da hiç zor olmuyor. Hızlı kilo verip aynı zamanda geri almamak için diyet sonrası beslenme programınıza dikkat etmeniz şart.

İsveç Diyeti Nedir?

Sınırlı gün sayısı ile kısa zamanda, hızlı kilo verdiren diyetlerden biri de İsveç diyetidir. Beslenme listenizde kontrollü ve oldukça kısıtlı yiyecekler bulunduran diyet, kişinin aç kalmasını temel alarak daha çok günlerini idare etmesini hedeflemektedir. Sağlıklı olup olmadığı konusunda tartışmalara neden olan İsveç diyetinin asıl amacı, olabildiğince hızlı kilo verdirmektedir.

İsveç diyetini uygulayan bireylerin çoğu acil kilo vermesi gereken kişilerdir. Ameliyat nedeniyle kilo vermek ya da tatil için bir an önce fit görünmek bunlardan bir kaçıdır. Tüm bunların yanında İsveç diyetinin en çok düğün öncesinde gelinler tarafından uygulandığı bilinmektedir. Düğün sürecinde kilo almaya engel olmak ya da fazla kilolardan kurtulmak için ideal bir diyettir.

İsveç Diyeti Nasıl Yapılır?

Dünya genelinde Rigshospitalet diyeti olarak bilinen İsveç diyeti, en popüler diyetler listesinde ilk sırada yer almakta. Günlük olarak son derece az kalori aldığınız bu diyette kurallara ve detaylara hâkim olduğunuz sürece sıkıntı yaşamadan kilo vermeniz mümkündür.

Temelde %80 protein içeren İsveç diyeti, akşam yemeklerinde kırmızı ete ağırlık vermektedir. Bunun yanında yeterli miktarda sebze ve meyve de vücudun direncini koruması için önemlidir.

İsveç diyetini her sabah bir fincan kahve içerek başlatabilirsiniz. Bu şekilde metabolizmanın hız kazanması amaçlanmaktadır. Böylece kişinin bünyesi aç karnına içilen kahve ile hızla yağ yakmaya başlayacaktır. Sonrasında yenilen besinler de vücudun güçsüzlüğüne engel olmaktadır.

İsveç Diyeti Kaç Gün Yapılır?

İsveç diyeti serbest bir diyet değildir. Bu nedenle kurallarına muhakkak uyulmalıdır. Aksi halde vücudun dengesi bozulacak, kısa süre sonra vücudunuzun direnci zayıflamaya başlayacaktır.

İsveç diyeti en az 6 gün yapılabilmektedir. 6 günden az yapıldığında herhangi bir dönüt alamayacağınıza emin olabilirsiniz. Aynı şekilde diyeti, 13. günü tamamladıktan sonra sona erdirmeniz gerekmektedir. Yaklaşık 13 gün içinde istediğiniz kiloya ulaşabilir daha sonra beslenmeyi düzenli hale getirebilirsiniz.

Diyete devam etmek istediğinizde 13. günün sonunda yaklaşık 3 aylık ara vermeniz gerekmektedir. Daha sonra yeniden başlayabilir, düzenli şekilde diyet kurallarına uyum sağlayabilirsiniz.

İsveç Diyetinde Hangi Besinler Tüketilmektedir?

Sabah kahvaltılarını yalnızca granül kahvenin oluşturduğu İsveç diyetinde çay ya da farklı içeceklerin yerini kahve almaktadır. Metabolizmayı hızlandıran ve kilo verme konusunda en büyük paya sahip olan kahvedir. Bu nedenle düzenli şekilde kahve almak zorunludur.

Diyeti uygularken yemeniz gereken besinler arasında kırmızı et ilk sırada yer almaktadır. B12 eksikliği sıkıntınız varsa hem diyet yaparak hem de vitamin eksikliğinizi sonlandırabilirsiniz. Kırmızı etin yanında her öğünde yeşil sebze yenmesi gereken diyette, ıspanak ve salata önemlidir. Yumurta, balık ve tavuk da İsveç diyetinde yer alan besinler arasınadır.

İsveç diyeti boyunca yediğiniz tüm besinlerin taze olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle market sebzelerinden uzak kalıp pazar alışverişi yapmaya özen göstermelisiniz.

İsveç Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

İsveç diyeti, bünyeye ve kiloya bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Fazla kilolarınız baş edemeyeceğiniz kadar çoksa iki ayrı seans diyet uygulamanız daha etkili olacaktır.

Yapılan araştırmalar sonucunda pek çok kişide hızlı kilo vermeye yardımcı olan İsveç diyeti, en az 5 kilo verdirmektedir. 13 gün içinde en az 5 kilo en fazla ise 18-20 kilo kaybınız olacaktır.

Neredeyse gün başına kilo verdiğiniz bu diyette, spor ve düzenli egzersiz ile daha fazla zayıflamanız da mümkündür. Bunun yanında en düşük ihtimalle 5 kilo vermeniz dahi büyük bir gelişmedir. İki ya da üç seans üzerinden yapıldığında dilediğiniz kiloya gelmeniz en geç 2 ayınızı alacak demektir.

İsveç Diyeti Yapmaması Gerekenler Kimlerdir?

18 yaşından küçük ve 60 yaşından büyük olan bireyler İsveç diyeti yapmamalıdır. Vücudun kendini toplaması için zamana ihtiyaç duyduğu bu yaş aralıklarında hızlı kilo vermek tehlikeli kabul edilmektedir. İsveç diyeti uygulamaması gereken bir başka grup ise kolesterol hastalığı olan bireylerdir. Tansiyon ve kalp hastaları da kendilerini bu şekilde zora sokmamalıdır.

Diyabet hastası olan bireylerle beraber gut hastaları ve metabolizma sorunu yaşayan kişiler İsveç diyeti yapmamalıdır.

Sağlıklı olduğunu düşünen ve İsveç diyetine başlamak isteyen herkes henüz diyete başlamadan önce böbrek, enzim ve kan testi yaptırmalıdır. Başladıktan bir hafta sonra aynı şekilde testlerin tekrarlanması gerekmektedir. Sağlığınızda herhangi bir bozulma yoksa diyete devam etmenizde sakınca da bulunmamaktadır.

İsveç Diyetinin Kuralları Nelerdir?

İsveç diyetinin temel kuralı günlerdir. Diyete 13.günün sonunda kesinlikle son verilmelidir. Aynı şekilde başladıktan sonra 6 gün geçmeden asla bırakılmamalıdır. 6 günün sonuna geldiğinizde bırakmak isterseniz bırakabilirsiniz. Öncesinde pes ederseniz daha hızlı kilo aldığınızı görebilirsiniz.

Diyete 3 ay geçmeden bir kez daha başlamamalısınız. Vücudun kendini toparlaması ve yeniden diyete hazır hale gelmesi için beklemeniz önemlidir. Tüm bunların dışında diyet boyunca her gün en az 2 litre su içilmesi zorunludur. Vücudunuzu güçlendirecek ve enerji verecek ana maddelerden biri sudur. Bu nedenle bu kurala uyulması önemlidir.

İsveç Diyetinde Yasaklı Olan İçecekler Nelerdir?

İsveç diyeti, kahve merkezli bir diyettir. Bu nedenle kahvaltılarınızı kahveyle yapmanız diyetin temelini oluşturmaktadır. Bunun yanında kendi isteklerinize bağlı olarak kahvenin yerine çay ya da farklı bir meşrubat ilave etmeniz sakıncalıdır. Özellikle sabah kahvaltılarında hazır içeceklerin içilmesi kesinlikle yasaktır. Meyve suyu, poşet çay ya da paket bitki çayları diyeti bozmaktadır. Bununla beraber kişinin asitli ve kafeinli içeceklerden uzak durması gerekmektedir. Gün içinde belirtilmediği sürece içecek takviyesinde bulunulması sorun yaratacaktır.

İsveç Diyetinde Yasaklı Olan Yiyecekler Nelerdir?

İsveç diyeti yapan bireyler, öğünler arasında herhangi bir atıştırmalık tüketmemelidir. Diğer diyetlerin aksine İsveç diyetinde ara öğün bulunmamaktadır. Bu nedenle kuruyemiş ve meyvelerden oluşan ara öğünleri ana öğünler arasında paylaştırmalısınız.

Diyet süresince market besinlerinin her birinden uzak kalmalısınız. Bunun yanında makarna, pirinç ve hamur işlerini yememeye özen göstermelisiniz. Yasaklı olan diğer besinler ise kızartmalardır. Her besinde olduğu gibi İsveç diyetinde de margarin ve sıvı yağa dayalı kızartmalar yasaktır.

İsveç Diyetinin Vücuda Faydaları Nelerdir?

İsveç diyetinin vücuda en temel faydası hızlı kilo kaybı sağlamasıdır. 13 günün sonunda tahmin ettiğinizden daha fazla kilo verdiğinizi fark edebilirsiniz. Bununla beraber İsveç diyeti alınması gereken proteini vücuda kazandırmaktadır. Her akşam muhakkak kırmızı ya da beyaz et yiyerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu protein oranını karşılamanız mümkündür.

İsveç diyetinde yediğiniz sebzelerle vücudunuzun bağışıklık sistemini koruyarak zayıflamanız çok daha kolaydır.

İsveç Diyeti Listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir