Tiroid Zayıflamaya Engel mi?

Kilo vermek için önünüzde çeşitli engeller olabilir. Elinizden geleni yapmanıza rağmen hala kilo veremiyorsanız; bu engellerden biriyle ya da birkaçıyla karşı karşıyasınız demektir. Çeşitli kan değerleri, sağlık sorunları kilo vermeyi engelleyen bazı durumlardır. Uzun süre kilo verememeniz durumunda vakit kaybetmeden bir uzmana danışmalısınız. Kilo vermek konusunda büyük engellerden bir tanesi tiroidlerin düzgün çalışmamasıdır. Tiroid bezlerinde görülen bozukluklar, kilo vermeyi engellediği gibi kilo almaya da neden olabilir. Kısacası tiroid ve zayıflama bir arada oldukça zordur.

Kilo Alımı ve Hipotiroid Arasındaki İlişki Nedir?

Birçok kişi uzun çabalar sonrasında kilo veremediğinde, gerekli tetkikler de yapıldıktan sonra ‘tiroid hastasıyım zayıflamak istiyorum’ diyerek bir uzmana başvururlar. Uzmanlar bu tür hastalar için uygun zayıflama programını verirler ama öncelikle tiroid değerlerinin düzelmesi gerekmektedir.

Hipotiroid hastalığında bazal metabolizma düşmeye başlar ve kişiler kilo almaya devam eder. Hastalık ileri derecedeyse; kilo alımı oldukça hızlıdır. Bu şekilde kilo alımında genellikle yağ depolaması söz konusu değildir. Kilo genellikle su ve tuz tutulumundan dolayı görülür. Eğer siz de ‘tiroid hastasıyım zayıflamak istiyorum’ diyorsanız; vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşmelisiniz. Aksi halde tedavi olmadan zayıflamanız imkânsızdır.

tiroid-zayiflama

Tiroid Tedavisinden Sonra Kilo Kaybı Ne Kadardır?

Tiroid hastalarının zayıflama deneyimlerinden yola çıkarak; ortalama ne kadar kilo verildiği tespit edilebilmiştir. Tiroid söz konusu olduğunda kilo alımı su ve tuz tutulumuna bağlı olduğundan; tedavi sonrasında kilo kaybı ortalama olarak 8-9 kilo civarındadır. Hastalar aslında genellikle hasta olmadan önceki kilosuna rahatlıkla dönerler. Kısacası vücutta tutulan ödem öncelikle kolaylıkla atılır. Ardından ise kişi diyet programına başlayarak varsa fazla kilolarını verebilir. Tiroid hastalarının zayıflama deneyimlerini göz önünde bulundurarak umudunuzu kaybetmemelisiniz.

Zayıflamak için Tiroid Hormonu Dışarıdan Alınabilir mi?

Çeşitli isimlerle piyasada bulunun hormonlar kullanarak zayıflamaya çalışmak doğru değildir. Geçmişte birçok kişi tiroid hormonu kullanarak kilo vermeyi denemişlerdir. Tiroid hastaları bu şekilde maddeler kullanmak yerine, kesinlikle tedavi olmaya yönelmelidir. Gerçek tedavi yapılmadığı takdirde hasta hormonu bırakmasının ardından tekrar kilo alımı başlar. Bu hormonların gereğinden fazla alınması ise yağların yakıcıyla beraber kasların yakımına da neden olmaktadır. Kasların erimesi, sağlık açısından oldukça zararlıdır. Üstelik bu hormonlar sadece kaslarınızı eritmekle de kalmaz çeşitli metabolik rahatsızlıklara neden olur. Belki zayıflayabilirsiniz ama sağlığınızı kaybetmekle karşı karşıya kalırsınız. Sadece fizyolojik de değil; bu hormonlar psikolojik yan etkiler de yaratmaktadır. Bunların başında ise sinirlilik yer alır.

Hormonlar bazı kimselerde, kilo verdirmediği gibi iştah artmasına neden olarak kilo almasına neden olur. Kısacası fazladan tiroid hormonu almak ne yazık ki düşünüldüğü gibi sadece zayıflamanızı sağlamaz. Sağlığınızı kaybetmenize ve ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalmanıza neden olur. Bu tür durumlarla sağlığınızı ve vaktinizi kaybetmek yerine; tiroid ve zayıflama konusunda bilgi almak için derhal bir uzmana başvurunuz.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tiroid Zayıflamaya Engel mi? için yorumda bulun

    Tiroid Zayıflamaya Engel mi? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tiroid Zayıflamaya Engel mi? için ilk yorumu yapabilirsin.