Karpuz Diyeti ile Zayıflamak

Karpuz yaz aylarının getirdiği harareti atmanızı sağlaması yanında %95’i sudan oluştuğundan olayı vücudunuzun su ihtiyacını da karşılıyor. Ayrıca 100 gramındaki 3,7 gramlık şeker miktarıyla zayıflamak isteyenler için de sağlıklı bir tatlı seçeneği oluyor.

Karpuzun kalori miktarı da diğer meyvelere nazaran oldukça az. 300 gramlık bir dilimin kalorisi sadece 45. Yağ oranından ve yüksek kaloriden yoksun bu meyve yaz aylarında bize sunulan büyük bir lütuf.

Karpuzu yaz aylarında bize sevdiren başka bir özelliği ise vücutta su tutulumunu engellediğinden selülit oluşumunu önlemesi.

Vitamin ve Mineral Deposu

Karpuz vitamin ve mineraller açısından çok zengin bir meyve. 100 gramlık bir dilimi vücudunuzun günlük C vitamini ihtiyacınızın %15 ini, A vitamini ihtiyacınızın  %13 ünü enerji üretimi için gerekli olan B6 vitaminin ise %2 sini karşılıyor. İçeriğindeki A vitamini sayesinde güneşin yakıcı olduğu bu aylarda zararlı ışınlardan korunmanızı sağlamasının yanı sıra cildinize bebek yumuşaklığı veriyor. Yaz sıcaklarında terle attığımız mineralleri ise yine karpuzdan sağlamamız mümkün. Potasyum, magnezyum, demir ve kalsiyum gibi mineraller bunlardan birkaçı.

Karpuzun Faydaları Neler?

Karpuza o tatlı pembe-kırmızı rengini veren likopen  güçlü bir antioksidandır. Bilim adamlarına göre antioksidanlar, vücutta dolaşırken zararlı maddeleri etkisiz hale getirerek hücrelerin yaşlanmasını ve kanseri önlüyor.

Meyvelerdeki kırmızı renk ne kadar yoğun olursa likopen maddesi de o kadar fazla demektir. Aynı önleyici bir tedavi gibi likopen alımı da, bazı kanser türlerinin riskini en aza indirgiyor, gözleri koruyor özellikle de retinanın çevresel faktörlerden kaynaklanan harabiyetini önlüyor ve kanın damarlarda dolaşımını hızlandırıyor. Aynı zamanda önemli bir lif kaynağı olan karpuz böbrek faaliyetlerini düzenlemesi açısından böbrek rahatsızlıkları olanlar için de bir kurtarıcı.

Karpuz Nasıl ve Ne Kadar Tüketilmeli?

Karpuzun faydaları saymakla bitmiyor fakat bu güzel meyveden azami derecede faydalanabilmek için açken tüketilmesi gerekiyor. Ayrıca aşırı soğuk şekilde tüketmek de sağlığımız açısından zararlı. Peki, ne kadar tüketmeli? Çok yararlı bir meyve, yaz sıcaklarında da içimizi serinletiyor fakat her şeyin dengeli olanı makbul. Eğer bir diyet çerçevesinde tüketilmiyorsa günlük tüketimi fazla kaçırmamalı zira içerisindeki likopenin fazla alımıyla şişlik, hazımsızlık gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Karpuzla Fazla Kilolara Elveda

Yaz mevsimi gelince fazla kilolarından bir an önce kurtulmak isteyenler için çok serin bir diyet Karpuz Diyeti. Avrupalı diyetisyenlerin  ‘Son dakika diyeti’ olarak adlandırdığı bu diyet kıştan kalan kiloları veremeden yaza girenler için ideal.

Birçok faydasını saydığımız bu mucizevi meyve hem susuzluğumuza çare hem de tatilimizi zevkle geçirmek için bir fırsat. Birkaç kilo fazlanız var ve tatil için hazırladığınız kıyafetlere giremiyorsanız son dakika diyeti 1-2 haftada sizi yaza hazırlıyor. Bu diyeti uygulamak için önemli bir sağlık sorununuzun olmaması gerek. Özellikle de şeker ve kalp rahatsızlığı olanlara kesinlikle önerilmiyor. Her ne kadar içerisindeki şeker oranı az miktarda da olsa özellikle tek başına tüketildiğinde kandaki şekeri aniden yükselttiğinden dolayı şeker hastaları için oldukça riskli.

Karpuz diyeti oldukça zengin bir diyet her çeşit besinden tüketebilmeniz mümkün. Kırmızı et, ekmek, sebze, tahıl gibi vücudunuzun ihtiyacı olan her türlü besin grubundan yiyecekler mevcut.  Diyet üç ana öğün ve iki ara öğünden oluşuyor. Ana yiyecek isminden de anlaşılacağı üzere karpuz. Hem doyma hissi veriyor hem susuzluğunuzu gideriyor hem de sağlıklı bir şekilde form tutuyorsunuz.

Karpuz Diyeti Listesi

 

Yorum yapın