Karpuz Zayıflatır Mı?

Karpuz zayıflatır mı? Diyet sürecinde tüketilmeli mi? Soruları özellikle yaz diyeti yapanların sıkça sorduğu sorular arasında yer almakta. Karpuz tek başına zayıflatmaz ya da kilo aldırmaz; ancak kilo verme ve karpuz arasında bir bağlantı kurulması mümkün.

Karpuz yaz aylarının en sevilen meyvelerinden bir tanesidir. Serinletici etkisi ve bol sulu olması sebebi ile de gün içerisinde çok fala tüketilmektedir. Hatta farkında olmadan abartıya bile kaçılabilir. Ancak karpuz şeker bakımından zengin bir meyve olduğu için çok da masum sayılmaz ve gün içerisinde tüketilen öğün sayısına dikkat etmek gerekir.

Karpuz Kilo Aldırır Mı?

Hiçbir diyette sınırsız meyve yeme seçeneği verilmez çünkü meyvelerin genelinde bol miktarda şeker bulunmaktadır. Karpuz da içerisinde bol miktarda şeker bulunduran bir meyvedir ve tüketimde aşırıya kaçıldığı zaman kilo bakımından sizi sıkıntıya sokabilir.

Meyvelerin içinde bulunan şeker doğal yani işlenmemiş şeker olduğundan tabi ki yediğiniz bir çikolata ya da abur cubur kadar zararı olmayacaktır ancak kalori bakımından kısıtlanmış bir diyetiniz varsa günde bir porsiyon olarak nitelendirilen bir ince dilimden fazla karpuz yememeniz gerekir. Özellikle de gün içerisinde çok fazla hareket etmiyorsanız.

Karpuz Diyeti Nedir?

Yaz aylarının en sevilen tatlarından biri olduğu için her yaz karpuz diyeti moda olur. Diyetin ana fikri gün içerisinde sadece karpuz tüketme ve bunu farklı öğünlerinde yanında peynir ve bunun gibi az miktarda besinle desteklemektir. Karpuz su oranı yüksek bir meyve olduğu için kısa süreli olarak kilo kaybına neden olsa da beslenme düzeniniz normale döndüğünde verdiğiniz kiloları geri alma ihtimaliniz yükselecektir.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Karpuz Zayıflatır Mı? için yorumda bulun

    Karpuz Zayıflatır Mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Karpuz Zayıflatır Mı? için ilk yorumu yapabilirsin.