Kilo Verme Sonrası Sarkma Olur Mu? Nasıl Önlenir?

Uzun bir maratona girildi ve kilo verildi. Peki ya sonra? Hızla verilen kiloların kötü geri dönüşleri olabilmekte ve bunlardan belki de en kötüsü, verilen kilolar sonrası vücutta meydana gelen sarkmalardır.

Kilo Verdikten Sonra Vücut Neden Sarkar?

Özellikle şok diyetler ya da düşük kalori alma sistemine dayanan beslenme düzeni ile beslenenler, gerçekten de söylendiği gibi hızla kilo verebilmektedirler. Ancak hızla verilen kilolar karşısında vücut kendini dengeleyemediği için, yağ bezelerinin ya da kasların eksildiği alanlarda boşluklar oluşmakta ve yer çekiminin de etkisi ile deri aşağıya doğru sarkmaya başlamaktadır.

Kilo Verdikten Sonra Sarkma Herkeste Görülür mü?

Kilo verirken sarkma problemleri genellikle hızlı ve sağlıksız zayıflayanlarda görülmekte. Yüksek kilolardan düşen insanlarda, sarkmalar daha yoğun olmaktadır. Benzer şekilde hızlı kilo verenlerde de sarkma sıkıntıları daha yavaş kilo verenlere göre çok daha fazladır.

Kilo Verdikten Sonra Sarkma Problemleri İçin Ne Yapılabilir?

Cildin altında yer alan kas ve bağ dokularının ani kilo değişiklikleri ya da yüksek kilo kayıplarında gevşemesi ve aşağıya doğru uzaması şeklinde de tanımlanabilen sarkma problemlerinde vücut formunun yeniden şekillendirilebilmesi adına çeşitli yöntemler uygulanabilmektedir. Bu yöntemlerin başında ise elbette ki spor ve egzersiz gelmektedir. Bu konuda detaylı bilgi isterseniz sizi buraya alalım.

Sarkma Problemlerine Karşı Ne Gibi Spor ve Aktiviteler Yapılabilmektedir?

Sarkma problemlerinde öncelikle sorunun vücudun hangi bölgesinde ve ne yoğunlukta olduğu tespit edilmelidir. Bazı kişilerde sarkmalar genellikle kol bölgelerinde kendini göstermekteyken, bazılarında ise göbek altı, diz üstü, popo gibi vücut alanlarında da olabilmektedir. Sarkmanın meydana geldiği bölgeye uygulanabilecek olan spor ve aktiviteler ile bu bölgede yer alan kaslar yeniden şekillendirilebilmekte ve eski formuna geri kavuşturulabilmektedir.

Sarkma Türüne Göre Spor ve Egzersizler

Üst vücutta özellikle kol bölgelerinde meydana gelen sarkmalar için dumble gibi ağırlık kaldırmak etkili olmaktadır. Günlük düzenli olarak ve belirli setler ile yapılan ağırlık kaldırma çalışmaları, sarkan kol altı derisinin yeniden eski haline dönmesini sağlamaktadır. Eğer dumble türü ağırlıklar temin edilemiyorsa, her yerde bulunabilecek 1 ya da 1.5 litrelik su dolu pet şişeler de aynı işlevi görebilmektedir.

Ağırlıkların kaç set aralıklarla ve hangi şekillerde kaldırılabileceği konusu, istenilen şekilde sıkılaşmayı sağlamak ve sarkmaların önüne geçmek için son derece önemli.

Popo bölgesindeki sarkmalar için özellikle son yıllarda popüler olan yöntemlerden birisi squattır. Squat ile birkaç ay içerisinde aşağıya doğru sarkmış olan popo, yeniden yukarıya kaldırılabilmekte, dikleştirilebilmekte ve çok daha güzel bir görünüme kavuşturulabilmektedir. Squatın da yine günlük setler halinde ve belirli sayılar ile yapılması gerekmektedir. Gereğinden fazla yapılan squatın popo kasları üzerinde ağrılara neden olabileceği unutulmamalı ve bu yüzden de dikkatli uygulanmalıdır. Squat hareketinin en doğru şekilde yapılabilmesi için yine internet üzerinde yer alan spor ve egzersiz sitelerinden faydalanılabilmektedir. Squat sadece popo kasları için değil, diz üstünde biriken ve sarkan deri dokusunun yeniden toparlanabilmesi için de uygulanmakta olup, bu bölge üzerinde de oldukça fayda sağlayan bir harekettir.

Karnın alt bölgesinde meydana gelen sarkmalar içinse; ister spor salonlarında ister evde uygulanabilecek mekik hareketleri çok etkili olmaktadır. Bel bölümünde problem yaşayanların yarım mekik olarak da yapabileceği bu hareket ile, karın bölgesinde sarkan ve kötü bir görünüm oluşturan deri yeniden toparlanarak eski formuna geri getirilebilmektedir.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kilo Verme Sonrası Sarkma Olur Mu? Nasıl Önlenir? için yorumda bulun

    Kilo Verme Sonrası Sarkma Olur Mu? Nasıl Önlenir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kilo Verme Sonrası Sarkma Olur Mu? Nasıl Önlenir? için ilk yorumu yapabilirsin.