Mekik Çekmek Göbek Eritir Mi?

Mekik Hareketi Nedir?

Mekik hareketi; var olan karın kaslarını güçlendirip, sıkılaştırmak için yatar pozisyonda yapılan vücut hareketidir.

Özellikle göbek bölgesindeki ve bel çevresindeki simit şeklindeki yağlardan kurtulmak isteyen kadın ve erkeklerin ilk yaptığı iş mekik çekmeyi düşünmek hatta bir diyet programına başlamadan hemen mekik çekmeye başlamaktır. Peki, tek başına mekik çekmek sanıldığı gibi bel çevresi ve karın bölgesindeki yağları eritir mi?

Mekik Çekmenin Göbek ve Bel Çevresi Yağları Üzerine Etkisi

Sadece mekik çekmek; karin kaslarını güçlendirip, sıkılaştırmasına rağmen göbek bölgesindeki yağları eritmek için uygun bir hareket değildir. Çünkü göbek bölgesindeki yağların altında bulunan karın kaslarının güçlenmesini sağlarken, üstteki yağ dokusu için bir etki sağlamaz. Alttaki kas dokusunun güçlenip, şişmesi sonucu ise göbeğiniz daha da belirgin hale gelmesine neden olabilir.

mekik-cekmek-spor-yapmak-gobek-eritmek-bel-inceltmek-zayiflamak

Sadece kardiyo egzersizler denilen yürüyüş, koşu, bisiklet ve yüzme gibi aktiviteler vücuttaki yağların başarılı bir şekilde yakılmasını sağlar. Mekik çekmek ise tek başına yağları yakmak için etkili değildir. Fakat önce kardiyo egzersizler sonra uygun pozisyonda ve sürelerde yapılan mekik hareketi göbek bölgenizdeki yağların yanmasına yardımcı olur.

Özetle mekik çekmek var olan yağları yakmak için değil, kasları güçlendirip sıkılaştırmak amaçlı olmalıdır. Bu yüzden mekik çekmeye başlamak için acele etmeyip ve önce fazla kilolarınızdan kurtulmayı beklemelisiniz. Yani sonda yapmanız gereken bu sıkılaşma hareketini en başta yapmak gibi bir hataya düşmeyiniz.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Seval Güler dedi ki:

    Mekik tek başına göbek eritmez derler ama bence baya baya etkili.
    Her gün mutlaka 250 mekik çekerim ama 1 kerede değil. 50’şer 50’şer 5 kerede çekiyorum. Göbeğim hem eridi hem sertleşti.