Zayıflamayı Engelleyen 5 Diyet Hatası

Diyet Yaparken Light Ürünleri Sınırsızca Tüketmek
Light ürünleri tüketirken yalnıza kalori miktarı göz önüne alınarak sıkça tüketmek yapılan büyük hatalardan bir tanesidir. Light ürünlerin hepsinin kalorisi az değildir ve az olsa bile diğer değerleri düşünüldüğü kadar düşük değildir. Light ürün tüketirken yağ oranına, karbonhidrat oranına dikkat etmek gerekir. Ayrıca diyet sırasında sürekli light ürün tüketmek tek tip beslenme biçimi olacağından sağlıklı değildir ve zayıflamak içinde uygun değildir.Kısa Sürede Fazla Kilo Vermek
Sağlıklı kilo kaybı için doğal oran haftada yarım ya da bir kilo şeklindedir. Aksi haldeki kilo verme şekli ile yakılan kalori ve yağlar değildir. Su kaybı ve kas kaybıdır. İstenirse bir haftalık süreçte çok fazla kilolar verilebilir ama bu yöntemin sağlıklı olduğu söylenemez.

Tek Tip Beslenme Biçimi
Tek bir besin maddesinden mucize beklemek doğru bir anlayış değildir. Ayrıca tüm gün boyunca aynı besin öğesini tüketmek düşünüldüğü gibi sağlıklı kilo vermeyi vaat etmez. Hızlı kilo verilebilir ama verilen su ve kastandır. Dengeli beslenme biçiminin olmazsa olmazı çeşitli ürünlerin hepsinden bir miktar almaktır. Dengeli ve sağlıklı beslenme sonucunda kilo verilir.Ara Öğün Yaparak Zayıflanmaz
Vücut uzun süreli açlık yaşadığında kıtlık moduna girer ve kilo verme yavaşlayarak durma noktasına gelir. Uzun süreçlerde aç kalmak su ve kas kaybedilmesine neden olur. Bu şekilde beslenme devam ettiği taktirde kilo vermek yerine vücut yağları depolayarak kilo almaya neden olur. Alınan ara öğünler vücudun hormonal dengesini sağlar, sağlıklı zayıflamaya yardımcı olur. Ayrıca vücut uzun vakitlerde aç kaldığında; titreme, terleme, baygınlık gibi rahatsızların ortaya çıkmasına neden olur. 2 ya da 3 saat aralıklarla ara öğün yapmakta fayda vardır.

Aşırı Spor Zayıflatır

Spor yapıldığı zaman belli program oluşturmalı ve kişinin yağına, kilosuna ve sağlık durumuna göre detaylar belirlenmelidir. Aşırı spor yapmak vücudun ihtiyacı kadar su alınmadığı zaman da su kaybına sebep olur. Gereğinden fazla yapılan spor kilo vermeyi sağlamadığı gibi sağlık sorunlarına neden olur. 

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bilal Can dedi ki:

    çok doğru bir yazı. insanlar hala bu hususlarda hatalar yapmakta. ellerinize sağlık. özellikle bu light ürünler insanı korkutuyor

  2. Handan Uygar dedi ki:

    Oldukça faydalı bir yazı teşekkür ederim. Özellikle hızlı kilo verme hatası hemen herkes tarafından yapılıyor. Önemli olan sağlıklı ve uzun süreli kilo verebilmek.