1 Haftada 5 Kilo Verdiren Ayran Diyeti

Ayran diyeti, son zamanlarda yoğurdun ve ayranın sütten daha faydalı olduğu fikrinin savunucuları hızla artınca sağlıklı diyetler arasında hızla popüler olmuştur.

Ayran diyetinde ayranı bol bol tüketeceğinizi baştan kabul etmelisiniz. Çok seviyor olsanız bile bir süre sonra ayran tüketmek zor gelebilir.

Ayran diyeti içeriği ve hızlı kilo verme vaadi sebebiyle şok diyet kabul edilebilir.

Tüm diyetlerde olduğu gibi ayran diyetinde de istikrarlı olmak önemli bir yere sahip.

Programı bozmadığınız sürece verilmesi beklenen kiloyu verebilirsiniz. Yine de beklediğiniz sonuçla karşılaşmazsanız hayal kırıklığına uğramamalısınız.

Herkesin bünyesi farklı olduğundan verilen kilo miktarı elbette farklı olacaktır.

Ayran Diyeti Nedir?

Ayran diyeti, temel beslenme maddesi ayran olan tek tip diyetlerden bir tanesidir.

Ayranın doğal ev yoğurdundan yapılması önemli bir detaydır. Hazır ayranlarda katkı maddesi çok olduğundan kalori miktarı da doğal ayrana göre fazla olabilir.

Ev yoğurdunu sürekli taze olarak yaparsanız; daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca tüketeceğiniz ayranı da her öğünde yeniden hazır etmeniz, taze olarak tüketmeniz önerilir.

Ayran Diyeti Nasıl Kilo Verdirir?

Sağlıklı içeceklerden olan ayranın en önemli faydalarından bir tanesi de zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Ayran ciddi şekilde açlığı bastırma gücüne sahiptir. Açlık hissini bastırmasından dolayı gıdaların daha az tüketilmesine yardımcı olur.

Yiyeceklerin mide ve bağırsaktaki sindirim süreçlerinde ayran, emilimi azaltarak tokluk hissinin uzun sürmesine yardımcı olur.

Düşük kalorisi ile de diyette kullanıldığı sürece kilo vermeye yardımcı olur.

Ayran Diyeti Kaç Gün Yapılır?

Ayran diyeti 1 haftalık olarak hazırlanmış ve bu süreden fazla yapılması önerilmemiştir.

Diyeti yağsız, katkısız ev yoğurdundan yaparsanız 1 hafta sonucunda beklenen sonucu görmeniz daha olasıdır.

Ayran diyetini 7 gün boyunca uyguladıktan sonra normal beslenme biçiminize dönmeli ama porsiyon miktarlarına ve yiyeceklerin seçimine dikkat etmelisiniz. Aksi halde verdiğiniz kiloların tekrar alınması normaldir.

Bir haftalık ayran diyeti programında da verilen listenin dışına çıkmamanız çok önemli.

Ayran Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

Ayran diyeti veya başka diyetlerle verilen kilo miktarı çoğu zaman değişkendir. Diyeti yapan kişinin cinsiyeti, yaşı, günlük yaşam biçimi, metabolizma hızı verilen kilo miktarı üzerinde etkilidir.

Ayran diyeti genel olarak bir haftalık programdan sonra 5 kilo vermeyi vaat etmektedir.

Ayran diyeti ile 1 haftada 5 kilo vermek için programı kaçamaksız, eksiksiz uygulamanız önerilir.

Ayran diyeti yapanların büyük oranda vaat edilen sonuca ulaştığını görebilirsiniz.

Metabolizması hızlı çalışan ve diyeti sporla destekleyen kişiler, 4-5 kilo civarında verebilirken tam aksi durumda verilen kilo miktarı 2-3 ile sınırlı kalabilir.

Ayran Diyeti Nasıl Yapılır?

Ayran diyetinin nasıl yapıldığını tam olarak öğrenmeden diyete başlamamalı ve mümkün olduğunca diyeti yarım bırakmamalısınız.

Ayran diyetinde listede verilen yiyecek, içeceklere ek olarak zayıflamaya yardımcı bitki çayları tüketebilirsiniz. Ayrıca diyet boyunca günde en az 2,5 litre su tüketmeye de özen göstermelisiniz.

Suyu yeterli tüketmemeniz durumunda diyet yeteri kadar verimli olmayabilir. Ayrıca 7 gün boyunca güne bir bardak ılık su içerek başlamanız da kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Ayran diyeti tam anlamıyla yapabilmek için programda yasak olan her şeyi bir haftalığına hayatınızdan çıkartmalısınız.

Ayran diyetinin 7 günlük programında ara öğünlere yer verilmiyor. Günde 3 ana öğün yaparak diyeti sürdürmelisiniz.

Aralarda ise bolca su, makul ölçüde bitki çayı ve doğal maden suyu içebilirsiniz.

Günde iki fincana kadar Türk kahvesi tüketebilirsiniz ama çayların, kahvelerin şekersiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Ayran Diyeti Yasakları

Ayran diyetini yaparken verilen listenin dışında sebze, meyve tüketmek yasaktır. Ayrıca kırmızı et, baklagiller, pilav ve makarna gibi karbonhidratlar da yasaklılar listesindedir.

Diğer tüm diyetlerde olduğu gibi ayran diyetinde de hazır, asitli içecekleri, şekeri ve şekerli gıdaları, kızartma yöntemi ile pişmiş yemekleri yememelisiniz. Ayrıca ekmek de 1 hafta boyunca vedalaşmanız gereken besinler arasındadır.

Ayran Nasıl Hazırlanır?

Ayran soğuk içildiğinde daha lezzetli olduğundan ayran hazırlığı için dolabınızda sürekli soğuk su bulundurmanız önerilir. Ayran hazırlamak için doğal ev yoğurduna, soğuk suya ve çok az tuza ihtiyacınız var.

Ölçü konusu ise tamamen size kalmış durumda. İstediğiniz kıvamda ayran hazırlayabilirsiniz. Ancak su oranının fazla olmaması doyuruculuk bakımından önemlidir.

Ayran diyeti yorumlarına baktığınızda kıvamlı ayranın tokluk hissine daha iyi geldiğini görebilirsiniz.

Ayran Diyeti Listesi

Ayran diyetinde ilk gün güne 3 su bardağı ayran içerek başlayacaksınız. Ara öğün yapmadan öğle öğününde de aynı şekilde 3 su bardağı ayran içerek tamamlamalısınız.

Akşam yemeğinde 3 bardak ayran yanında bir porsiyon haşlanmış ya da ızgarada pişirilmiş yağsız tavuk yemelisiniz.

İkinci güne geldiğinizde ayran miktarında azaltma yapmanız gerekir. Sabah yine 3 bardak ayran ile güne başladıktan sonra öğlen 2 bardak ayran, akşam 1 bardak ayran yanında bir adet az şekerli meyve tüketmelisiniz.

İkinci gün ilk güne göre biraz zorlanabilirsiniz. Maden suyu, bol su tokluk hissetmenize yardımcı olacaktır.

Üçüncü gün sabah ayran miktarı biraz daha azalacak; sabah ve öğlen 2’şer bardak ayran tüketmeniz gerekecek.

Akşam ise bir bardak ayran yanında sınırsız haşlanmış ya da çiğ sebze tüketebilirsiniz.

Doyurucu sebzeler tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Kalorisi düşük, tokluk hissi yüksek lifli sebzeler önceliğiniz olmalı.

Dördüncü gün sabah ve öğlen yine 2’şer bardak ayran tükettikten sonra akşam öğününde 1 bardak ayran yanında sınırsız patlamış mısır yiyebilirsiniz. Patlamış mısırın yağsız ve tuzsuz pişirilmiş olması buradaki önemli nokta.

Beşinci günde sizi yine zorlu bir geçiş bekliyor. Beşinci günün sabah ve öğlen öğününde 2’şer bardak ayran tüketmelisiniz. Akşam öğününde katı gıdaya yer olmaması sizi baya zorlayabilir.

Akşam sadece 1 su bardağı ayran ile 1 şişe doğal maden suyu içmelisiniz. Bugünü erken bitirerek erken uyumanız daha doğru olacaktır.

Altıncı gün, beşinci gün kadar zorlu geçebilir ama bünyeniz bu beslenme biçimine alıştığından kolay atlatmanız da mümkün. Sabah ve öğle öğününde 2’şer bardak ayranınızı tüketin.

Akşam öğününde 1 su bardağı ayran yanında bir fincan bitki çayı içerek günü sonlandırmalısınız.

Diyetin yedinci ve son gününde sabah ve öğle öğünlerinde değişiklik yok. Yani yine 2’şer su bardağı ayran ile öğünleri tamamlamalısınız.

Akşam öğününde 1 bardak ayran yanında yağsız ve tuzsuz pişirilmiş sebze çorbasından sınırsız tüketebilirsiniz.

Ayran Diyetinin Faydaları

Ayran diyetinin faydaları, ayranın faydalarıyla ilişkili şekildedir. Ayran zengin içeriği ile kas ve kemik sağlığı için fayda sağlarken sindirim sisteminin düzene girmesine yardımcı olur.

Ayran ayrıca gastrit gibi mide rahatsızlıklarının şikayetlerinin azalmasında yardımcıdır. Ayran diyeti bir bakıma mideyi dinlendirir.

Ayran Diyetinin Zararları

Ayran diyeti şok diyetler arasında yer aldığından metabolizmanın hız dengesine zarar verebilir. Ayrıca ciddi kalori kısıtlaması olduğu için enerji kısıtlaması halinde vücutta su ve kas dengesinin bozulmasına da neden olabilir.

Ayran diyetinin 7 gün sonunda bitirilmesi ve tekrar edilmemesi önemlidir. Ayran diyeti yaparken aşırı uyku hissetmeniz de söz konusu olabilir.

Yorum yapın