Bölgesel Zayıflama Egzersizleri

Karın, göbek, basen, bel ve arka bacak bölgesine yerleşen yağlardan kurtulmak için egzersiz yapmak son derece etkili olup, evde 20-25 dakikada kolayca yapılabilmektedir.

Karın, göbek, basen, bel ve arka bacak bölgesindeki yağların eritilmesine ve sıkılaşmaya yardımcı bölgesel zayıflama egzersizleri düzenli yapıldığında, ciddi incelme sağlar.

Köprü Egzersizi

Basen bölgesi yağları eritmede en etkili hareketlerden birisidir. Kalçanızı inceltmenin yanı sıra karın kaslarını sıkılaştırır ve sırt ağrılarına iyi gelir. Üç farklı şekilde uygulanabilmektedir.

Basit Köprü

Sırt üstü uzanın, dizlerinizi bükün, ayaklarınızı zemine sağlam olarak basın, kalçalarınızı yerden kaldırın. Karın ve kalça bölgesindeki kasları sıkın ve bu şekilde 3 saniye kalın. Sonra kalçalarınızı indirip başlangıç pozisyonunuza geri dönün.

Bu hareket 10 tekrar olarak 3 set üzerinden yapılmalıdır. Her set arasında 30 saniye mola verilmelidir.

Eller Üstünde Köprü

Basit köprü başlangıç pozisyonuna gelin, daha sonra ellerin ve ayakların üzerinde vücudunuzu kaldırın.

Bu hareket karın ve kalça bölgesi kasların zorlanmasına neden olur. Bu hareket 10 tekrar olarak 3 set üzerinden tekrarlanmalı ve set aralarında 30 saniye dinlenilmelidir.

Tek Taraflı Köprü

Basit köprü pozisyonuna gelinir, kalçalar basit köprüdeki gibi yerden kaldırılır,  dizlerden bir tanesi göğüsse doğru çekilir ve hareket ayaklar değiştirilerek tekrarlanır.

Bu harekette 10 tekrar olarak yapılmalıdır. 3 set tekrar edilmelidir. Her set arasında 30 saniye mola verilmelidir.

Dizler Göğse Egzersizi

Karın bölgesi yağlarının eritilmesi için faydalı bir harekettir. Yere sırt üstü uzanılmalı, eller vücuda paralel olacak şekilde yere uzatılmalıdır.

İki ayak birden yerden kaldırılarak göğüslere doğru çekilerek 10 defa olarak 3 set üzerinden tekrarlanmalıdır. Her set arasında 30 saniye mola verilmelidir.

Eller Dizlere Egzersizi

Göbek ve karın bölgesi yağlardan şikâyetçiyseniz bu egzersiz tam size göre.

Zemine sırt üstü uzanılmalı, yine eller vücuda paralel olacak şekilde uzatılmalıdır. Dizler kırılmalıdır. Sonra iki elle birden dizlere dokunacak şekilde vücut esnetilmelidir.

Bu egzersizde diğer tüm egzersizlerde olduğu gibi 3 set olacak şekilde 10 tekrar olarak uygulanmalıdır. Her set arasında 30 saniye mola verilmelidir.

Bacak Egzersizleri

Baldır ve bacak alt bölgesindeki yağlardan ve selülitten kurtulmak için yapılması gereken hareketlerdir.

Sırt üstü yere uzanılır, dizler arasına küçük bir top alınır, küçük top dizlerin arasına iyice sıkıştırılır, bacaklar önce sağa sonra sola doğru hareket ettirilir. Aynı egzersiz küçük top bilekler arasına olacak şekilde tekrar edilir.

Bu egzersizde diğer tüm egzersizlerde olduğu gibi 3 set üzerinden 10 tekrar olacak şekilde uygulanmalıdır. Her set arasında 30 saniye dinlenme unutulmamalıdır.

Basen Bölgesi Egzersizi

Bu egzersiz genel olarak basen bölgesi yağlarının eritilmesi için uygulanmaktadır. Düz bir zemin üzerinde sağ tarafınızın üstüne doğru uzanın. Bacakların gergin olmasına özen gösterin. Sol bacağınızı gerginliğini koruyarak yukarı doğru kaldırın.

Bu hareketi 10 tekrar olacak şekilde 3 set üzerinden uygulanmalı ve her set arasında 30 saniye mola verilmelidir.

Göbek bölgenizde fazlalıklarınız bulunuyorsa; göbek zayıflatan hareketler yazımızı, basen bölgenizde fazlalıklarınız mevcutsa; basen zayıflatma yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yapın