Zayıflama Yöntemleri » Diyet Listeleri » Karatay Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verdirir?

Karatay Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verdirir?

Karatay diyeti sağlıklı beslenmeyi hedefleyen bir diyettir. Bilinen tabuları yıkarak insanların sağlıklı bir şekilde kilo vermelerini sağlıyor ve Türk beslenme yapısına uygun olması en büyük avantajı. Üstelik Karatay Diyeti ile vermiş olduğunuz kiloları geri alma ihtimaliniz de diğer diyetlere göre çok daha az.

Karatay Diyeti ve Kilo Verme

Karatay diyeti kısa zamanda çok fazla kilolar verileceği gibi vaatlerde bulunmayan piyasadaki diğer diyetlerden savunduğu besinler nedeniyle farklı bir diyettir. Hatta bunun bir diyet olarak değil de yaşam şekli olarak alınması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu sayede kişiler yaşam tarzının değişmesiyle daha sağlıklı ve zayıf bir vücuda kavuşabilecek ve yaşamlarını bu şekilde sürdürebilecektir.

Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

Karatay diyeti kendine has biçimiyle denemek isteyenlerin kafasında birçok soru işaretine neden olmuştur. Diyet sistemini baştan yazan ünlü kalp doktoru Canan Karatay, önerdiği beslenme biçiminin yaşam boyu uygulanması gerektiğini savunmaktadır.

Karatay diyetini yapabilmek için öncelikle hayatınızdan tamamen çıkartmanız gerekenleri mutfağınızdan kaldırmalı; mutfağınıza yeni bir düzen getirmelisiniz.

Mutfakta kesinlikle glisemik indeksi yüksek ve pakete girmiş gıdalara yer verilmemeli. Yasaklar adı altında verilen tüm ürünler mutfaktan çıkartılmalıdır. Bunların yerine Karatay diyetinde eliniz ayağınız olacak çiğ kuruyemişler, organik tavuklar, doğal tereyağı, yumurta, peynir ve soğuk sıkım zeytinyağına yer açılmalıdır. Bu beslenme biçiminde kahvaltının yeri çok önemlidir.

Yemek alternatifi olarak çok ciddi kısıtlamaları olmayan Karatay diyetinde bu nedenle ne yiyeceğim sıkıntısı yaşanmamaktadır. Karatay diyeti yapacaksanız yoğurdunuzu evde yapmalı, öğünlerinizi serbest olan gıdalar arasından seçmeli ve elinizin altında her zaman glisemik indeks tablosu bulundurmalısınız.

Karatay Kahvaltı Tabağı

Karatay, önerdiği beslenme biçiminde kahvaltının önemini defalarca vurgulamıştır. Önerdiği kahvaltı tabağının vücudu 4-5 km koşmuş kadar çalıştırdığını da söylemiştir. Doğal proteinlerle yüklü bu kahvaltı tabağı sağlıklı bir bireyi 5-6 saat kadar tok tutabilmektedir.

Şekere savaş açan bu beslenme biçiminde kahvaltı tabağında her sabah en az iki yumurta, bol miktarda zeytin, peynir, bol zeytinyağı gezdirilmiş mevsim sebzeleri, bir çay bardağı kadar çiğ kuruyemiş bulunmalıdır. Çiğ kuruyemişlerden badem, ceviz, fıstık, fındık olması önemlidir. Leblebi, glisemik indeksi yüksek nohut türü olduğu için Karatay diyetine yasaktır. Yumurtalar kayısı kıvamında haşlanmış, omlet, soğanlı omlet, kavurmalı omlet olarak tüketilebilir. Tariflerde yaratıcılık tamamen zayıflamak isteyen Karataycılara bırakılmıştır.

Karatay Diyetinde Yasaklar Nelerdir?

Karatay diyetine yasaklar ve serbestler olmak üzere kategoriler vardır. Yasaklar listesinde olanlar kesinlikle tüketilmemelidir. Diyette, un ve unlu ürünlerin her türlüsü ve ekmeğin her çeşidi kesinlikle yasak. Şeker, şekerli gıdalar, tatlandırıcılar diyet süresince hiçbir şekilde tüketilmemeli. Yağlardan ayçiçeği, mısırözü, margarin yemeklerde, salatalarda asla kullanılmayacak. Tahıllar, pirinç, patates, pişince şeker oranı yükselen havuç, her çeşit hazır gıda, meyve suyu, asitli içecek yasaklar arasında. Meyvelerden karpuz, üzüm, muz ve incir de önerilmiyor.

Beslenme biçiminde ayrıca akşam saat sekizden sonra hiçbir şey yenmemelidir. Leptin hormonunun çalışması için ara öğün kesinlikle yasak. İki öğün beslenmek ve bu iki öğünde serbest gıdalardan doyana kadar tüketmek gerekiyor.

Karatay Diyetinde Neler Serbest?

Karatay diyetinde serbest olan her şey sınırsızca tüketilebilmektedir. Bu bağlamda tereyağı, zeytinyağı, fındık yağı, et, balık, serbest gezen tavuk ve yumurtası, her türlü sebze, bakliyatlar, gün kurusu kayısı, yoğurt, maden suyu, bitki çayları, çay, zeytin, peynir, çiğ kuruyemişler serbesttir.

Karatay Diyetinde Bulgur Yasak mı?

Glisemik indeksinin orta seviyelerde yer almasından dolayı bulgurun sınırlı miktarda tüketilmesi gerekiyor. Zayıflama döneminde bu ölçü haftada bir iki kez 2 yemek kaşığı kadardır. Kilo koruma döneminde bu miktar artırılabilir. Bulgur, sade pilav ya da sebzeli pilav olarak tereyağı ile pişirilmiş olabilir. Bunun yanında yemeklerin ya da dolmaların içine kullanılarak tüketilebilir.

Karatay Diyeti Örnek Menü

Karatay diyetinde uygulayabileceğiniz örnek menüde kahvaltı standart olarak mutlaka yer almalı. Sabah 9 ila 10 arasında kahvaltı yapılıyorsa akşam yemeği 5-6 arasında yenerek gün sonlandırılabilir. İlk günler bu tür beslenme zor geliyorsa Karatay diyetinde buçuk öğün olarak geçen öğle öğünü yenebilir.

Erken kahvaltı yapanlar acıktıklarında mutlaka buçuk öğün yapmalıdır. Karatay beslenmesinde aç kalmamanın önemli ısrarla vurgulanıyor. Yani iki öğün arasındaki süreyi aç geçirirseniz yanlış yapıyorsunuz demektir. Bu nedenle doyana kadar yemeli; öğün aralarını tok hissederek geçirmelisiniz.

Akşam yemeğinde; her türlü sebze yemeği, et, köfte tavuk çeşitleri doğru pişirme yöntemleriyle hazırlanabilir. Örneğin; sabah 10’da yapılmış Karatay kahvaltısı sonrasında akşam 6’da çorba, ızgara tavuk, sebze yemeği ya da bakliyat yiyebilirsiniz. Akşam öğünlerini turşu, salata, yoğurt, ayran gibi serbest ürünlerle zenginleştirebilirsiniz.

Buçuk öğünde yoğurt, çorba, salata, ayran gibi alternatiflerden birini tercih edebilirsiniz. Bunun dışında öğünler arasında acıkılmadığı sürece hiçbir şey yenmemelidir. Ancak dilediğinizce şekersiz çay ve Türk kahvesi, bitki çayları, su, maden suyu içebilirsiniz.

Karatay Diyeti ile Ayda Kaç Kilo Verilir?

Karatay diyeti ile ilgili olarak Canan Karatay asla bir süre ve verilecek kilo miktarı belirtmemiştir. Kendisi her zaman verilecek kilo miktarının bazı detaylara göre değişebileceğini savunmuştur. Kişinin başlangıç kilosu, cinsiyeti, Karatay beslenmesini tam anlamıyla uygulayıp uygulamadığı, herhangi bir hormonsal sorununun varlığı gibi detaylar kişinin ne kadar kilo vereceğinde etkilidir. Karatay beslenmesi ile kilo vermek istiyorsanız beslenme biçimine ek olarak önerildiği şekilde D vitamini, Omega-3 takviyelerini de kullanmalısınız.

Karatay beslenmesini uygulayanlar özellikle leptin saatlerine özen gösterir ve akşam sekizden sonra yiyecek bir şey tüketmezse sabaha tartıda küçükte olsa fark görebilirler. Karatay diyeti yapanların yorumlarından hareketle bu beslenme biçimi ile ayda ortalama 5-6 kilo verildiği söylenebilir. Bu miktar artabileceği gibi daha az da olabilir.

Karatay Diyetinde Meyve Ne Zaman Yenmeli?

Karatay diyetinde zayıflama aşamasında meyve tüketimi çok önerilmiyor. İlla ki yenmek isteniyorsa ya da kişi kilo koruma dönemine geçmişse meyve sadece kahvaltı öğününde tüketilmelidir. Bu şekilde tüketilecek meyvelerde de belirli kısıtlamalar vardır. Meyve kesinlikle mevsim meyvesi olmalı ve glisemik indeksi düşük alternatiflerden seçilmelidir. Canan Karatay’ın önerdiği meyveler; erik, kiraz, elma, şeftalidir.

Karatay Diyetinde Tatlı Var mı?

Karatay beslenmesinde tatlıya kesinlikle yer yoktur. Diyet boyunca sadece Karatay yemek tarifleri kapsamında yer alan kuruyemişlerle ve kuru meyvelerle yapılmış Karatay kurabiyeleri  tüketebilirsiniz. Canan Karatay ayrıca balık yendiğinde yanında mutlaka sade tahinli helva yenmesini önermektedir. Böylelikle tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Karatay Diyetinde Yulaf Ezmesi Var mı?

Karatay beslenme biçiminde tahılların her türlüsü kesinlikle yasaklar arasındadır. Yulaf da bu nedenle bu diyette tüketilemez. Son dönemde ünlü doktor Canan Karatay’ın yulaf konusundaki açıklamaları gayet nettir. Tahılların eskisi gibi olmadığını, genetikleriyle oynandığını dile getiren Karatay, önerdiği beslenme biçiminin sadece zayıflamak değil sağlıklı yaşam üzerine olduğunu net bir şekilde göstermektedir.

Karatay Diyetinde Kahve İçilir mi?

Karatay beslenmesinde Türk kahvesi şekersiz içildiği sürece serbesttir. Aynı şekilde filtre kahveler de tüketilebilir. Burada önemli olan şeker tüketiminin sıfır olmasıdır. Bunun dışında paketlenmiş karışım kahveler ve nescafe kesinlikle önerilmemektedir. Türk kahvesi ve filtre kahve dışındakilerin kilo aldıracak sağlıksız içerikleri vardır.

İlginizi Çekebilir: Sabahları Kahve İçmek Zayıflatır Mı?

Canan Karatay Diyeti ile Zayıflayanlar

Canan Karatay’ın önerdiği biçimde beslenerek hem zayıflayanlar hem sağlığına kavuşanların sayısı oldukça fazladır. Bu tür bir sonuç elde etmek için bu beslenme şeklini yaşam biçimi olarak kabul etmek gerekir. Karatay diyetini olması gerektiği gibi uygulayanlar, doğru pişirme yöntemlerini öğrenenler, gerekli takviyeleri alanlar istedikleri kiloya ulaşmışlardır. Ancak Karatay beslenmesini uygulayarak kilo vermediğini dile getirenler de vardır. Bu kişilerin mutlaka bir noktada hata yaptığı doğrudur. Yeterli su içmemek, D vitamini düzeyini önerilen seviyeye yükseltmemek, yeteri kadar protein ve yağ almamak, ara öğünler tüketerek leptin hormonunun çalışmasına engel olmak yapılan hatalardan bazılardır.

Karatay Diyeti Hakkında Bilinmeyenler

Karatay diyeti bilinenlerin aksine yeni bir diyet anlayışı getirdi. İlk olarak kolesterolün bilinenin aksine vücuda zarar değil fayda sağladığını ortaya koydu. Bununla beraber kırmızı et, balık gibi yüksek kolesterole neden olacak besinlerin de bol bol tüketilmesi gerektiğinin altını çizen bu diyet tıbbın yıllardır savaştığı kolesterole yeni kapılar açmış oluyor. Bu diyetin içeriğine göre vücudu ayakta tutan kolesterol beyin için de çok faydalıdır. Ayrıca büyük oranda bir antioksidan kaynağı olduğunu da savunmaktadır.

Az ve sık yiyin cümlesi diyetlerin en sık tekrarlanan cümlesidir. Günde neredeyse 6 öğün kadar yapılan bu diyetlerin aksine bu diyet bu cümlenin yanlış olduğunu savunuyor. Yenilen bir besin 2 saat geçtikten sonra acıktırıyorsa bu besinin sağlıklı olmadığını bu yüzden sağlıklı ve tokluk hissini uzun süre yaşatan besinlerin seçilmesi gerektiğini ortaya koyuyor.

Yağ bugüne kadar neredeyse tüm uzmanlarca uzak durulması gereken bir şey olarak gösterilmiştir. Karatay diyeti bu tabuyu da yıkıyor ve yağın vücudun en temel besinlerinden biri olduğunu savunmaktadır. Hatta depolanan yağın vücuda giren yağ yerine alınan karbonhidratlardan olduğunu, bu nedenle yağ alımının arttırılması ve karbonhidrat alımının düşürülmesi gerektiğini ifade ediyor.

“Karatay Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verdirir?” hakkında 10 yorum

 1. mantıklı bir diyet biçimi olduğunu düşünmekteyim. insana bir yemek düzeni getiriyor. Sadece yediğimiz şeylerin miktarını sınırlandırmamız gerek

 2. Hocam keşke diyetin içeriğini de yazsaydınız daha iyi olurdu. En azından okuyucularınızı bilgilerndirmiş olurdunuz..

 3. diyet olarak değil de yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek lazım. şeker ekmek yememek sanıldığı kadar zor değil

 4. Karatay hocanın sağlıklı beslenme düzenine uyarak 4 ayda 22 kg verdim. Kesinlikle denemenizi öneririm.paylaşım için çok teşekkürler…(Luci)

 5. Zayıflama İksiri

  Canan hoca, boşuna diyet değil diye söylemiyor demek ki.
  Kısa süre içerisinde, aç kalmadan kilo vermenin sırlarını paylaşıyor bizler ile.

 6. Zayıflama İksiri

  Karatay diyeti diye bilinse de, aslında bir diyet olmayıp, herhangi bir listeye takılı kalınmadığı için; bir liste veremedik sizlere.

 7. Karatay Diyetine başlayalı bugün tam 4 gün oldu… Hedefim 96 dan 60 a düşmek…. Zor gibi görünsede imkansız değil 😘😘😘 4 ay sonra size sonuç bildireceğim…

 8. Yıllardır ağzımda diyetteyim lafı.Sadece dilimde ama verip verip sonra bırakıp fazlasıyla almaktan çok bunaldığım bir anda başladım karatay beslenmedine.Çok mutluyum istediğimi yiyorum sadece ekmek tatlı hamur işi gibi zararlı yiyecekleri çıkartınca kendimi daha sağlıklı ve daha güzel bulmaya başladım.Hayatta olmazsa olmazım olan ekmek çikolata tatlıya bir aydır uzaktan bakıyorum ve hiç canım istemiyorum.Bunu biri bana deseydi ASLA insnmazdım.Sen çok yaşa CANAN KARATAY hanım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir