Zayıflama Yöntemleri » Ramazanda Zayıflama » Ramazanda Zayıflama Diyeti

Ramazanda Zayıflama Diyeti

Ramazan ayında oruç tutarak zayıflayabilmek kişilerin yapısına göre değişiklik gösterebilir. Özellikle geceleri yemek yeniyor olması ve uzun süre aç kalınarak birden yemeğe yükleniliyor olması kilo vermeyi olumsuz etkileyen durumlardan bazılarıdır.

Metabolizma yavaşlayacağı için kilo vermek bir tarafa kilo alımı bile görülebilir. Bazı hususlara dikkat ederek az da olsa kilo vermeniz mümkündür. Ramazanda zayıflama diyeti uygulamaları tercih etmek yerine sağlıklı beslenmeye odaklanmalısınız.

Ramazanda hızlı zayıflama diyeti denenmemeli. Ramazanda zaten kilo verimi durma noktasına gelmişken; hızlandırmak için sağlıksız yöntemler denememelisiniz.

Ramazanda Zayıflarken Dikkat Edilecekler

Ramazanda zayıflama diyeti uygulanamayacağı için bazı hususlara dikkat etmeniz önemlidir. Bu süreçte su alımı oldukça önemlidir. Gün içinde su alınmadığından su kaybında ciddi bir eksiklik olacak hatta üzerine bir de vücut ödem tutmaya başlayacaktır. Bunu önleyebilmek için bir kere iftarla sahur arasında kesinlikle 2,5 litre su tüketmelisiniz. İftarı açarken kesinlikle su tüketmelisiniz. İlk içilen su zeytin eşliğinde olmalı ve mümkünse içine limon sıkılarak tüketilmelidir. Suyu daha fazla tüketmek için siyah çaydan uzak durmalısınız.

Yemeklerinizde baharatları bu süreçte azaltın. Acıdan mümkün mertebe uzak durmaya bakın. Aksi durumda gün içerisinde su sıkıntısı çekebilirsiniz.

Kimyon sindirim sistemini rahatlattığı için kullanılabilir. Çünkü ramazanda yeme alışkanlıklarının değişmesinden ötürü sindirim sistemi olumsuz etkilenir. Bunun yanında zerdeçal, çok az miktarlarda kullanılarak safra kesesine destek verilebilir.

Ramazanda hızlı zayıflama diyetine odaklanmadan sağlıklı beslenme biçimine odaklanmalı ve birçok şeyden azar azar tüketmelisiniz. Ramazanda diyet zayıflamak yerine yanlış uygulamalar neticesinde kilo almaya bile sebep olabilir.

Beslenme biçiminize özen göstermelisiniz. İlk olarak sofranızda olması gereken en önemli yiyecek çorbadır.  Sıvı ve hafif olduğundan ilk tüketilen yiyeceğin çorba olmasına dikkat etmelisiniz. Çorbalarda, hamur, un gibi malzemeler kullanmamalısınız. Sıcak havalarda soğuk içilen naneli yoğurt çorbaları uygun olacaktır.

Ramazanda Kilo Vermek İçin Sahura Dikkat Edilmeli

Sahurda ve iftarda yiyecekleri bolca çiğnemeniz, sindirimin ağızda başlaması bakımından önemlidir. İlk lokma 13 dakika sonra beyne ulaştığından çiğneme süresini uzun tutmak önemlidir.

Sahurda canınızın istediğini değil; sağlıklı atıştırmalıkları tüketmelisiniz. Zeytin, kavrulmamış kuruyemişlerden badem, ceviz ve fındık, yoğurt, sebzeler bolca tüketilebilir. Ancak ekmek, tatlı, hamur işleri, kızartmalar sofradan uzak tutulmalıdır. Bunlar kısa sürede acıkmanıza neden olabileceği gibi su konusunda gün içinde sıkıntı çekmenize neden olur.

Sahurda meyve tüketmek çok doğru değildir. Akşamüzeri saatlerinden sonra yenen meyveler şeker olarak depolanır.

Ramazanda Zayıflamak İçin Egzersiz ve Uykunun Önemi

İftarlardan bir saat kadar sonra egzersiz yapabilirsiniz; ancak bu egzersizin ağır olmaması son derece önemli. Hafif bir yürüyüş yeterli olacaktır. Ayrıca zayıflamada etkisi olan leptin hormonunun salgılanması için yemekten sonra yatana kadar sadece su tüketmeniz önemlidir.

Gece 2 civarında tavan yapan leptin hormonunun işlevini yapması için en geç 11-12 civarında uykuya geçmiş olmalısınız.

Ramazan ayında rahatlıkla uygulayabileceğiniz Leslie Sansone yürüyüş ve ince programı sayesinde, kilo verme hızınızı arttırıp, Leslie Sansone ile kilo verenler arasına katılabilirsiniz.

“Ramazanda Zayıflama Diyeti” hakkında 2 yorum

  1. Ramazanda kilo almamızı neden olan en büyük neden uyku bence. Ramazan diyeti yerine uykumuzu düzene sokabilsek çok farklı olur her şey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir