Su Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verdirir?

Su diyeti denilince akla ilk gelen, sadece su ile yapılan bir diyet olsa da aslında su diyeti, meyve ve sebzelerle desteklenen bir diyettir. Özellikle yaz ayları geldiğinde herkesi bir kilo verme telaşı sarar. Yaza formda girmek hemen hemen herkesin hayalidir. Bu amaca ulaşmak için birçok diyet çeşidi mevcut. Beslenme alışkanlıkları ve kilo verme hedefinize göre diyet çeşitlerinden seçim yapabilirsiniz. Su diyetleri de bunlardan biridir.

Su Diyeti Nedir?

Genellikle soğuk su ile yapılan bu diyetin hangi yılda ya da kim tarafından ortaya çıktığı bilinmemektedir. İçilen soğuk su vücut ısısı ile birleşince kalori yakmaya yardımcı olmaktadır. Su içme oranı ile kalori yakma oranı da doğru orantılıdır. Ara öğünler arasında tüketilen su gün boyu tok kalmanızı sağlar. Suyun böbreklere olan faydası da oldukça fazladır. Su böbrekleri çalıştırarak vücuttan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Su diyeti de hem kilo vermeyi amaçlar hem de zararlı toksinlerden vücudu kurtarır.

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Uzmanlar tarafından sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için günde en az iki litre su içilmelidir. Su hem cildi güzelleştirir, yaşlanmayı geciktirir hem de kalori verilmesine destek olarak kilo kaybını sağlar.

Su diyetinde sağlıklı bir bireyin içtiği günlük iki litre suya ek olarak iki litre su daha içilmelidir ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta ek olarak içilen ikinci litre suyun bir anda içilmemesidir. Gün içinde 7 ya da 8 parçalara bölerek su hedefi tamamlanmalıdır. Su normal içme suyu olabileceği gibi çeşme suyu da ( içilebilir ise eğer) olabilir. Su buz kıvamında olmamalıdır.

Su Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

Su diyeti düzenli ve doğru uygulama yapanlar için 15 günde 10 kilo kadar verdirmektedir. Suyun hiçbir zararı olmadığı düşünülürse su diyetinin verdirdiği hızlı kilolar da vücudun sağlığı bakımından zararlı değildir.

Su Diyetinde Nasıl Beslenilmelidir?

Diyetin adından da anlaşılacağı gibi baş beslenme rolünü oynayan sudur. Ilık limonlu su ile başlanan günde limonun da yağ yakma üzerinde etkisi tartışılamaz. Meyve ağırlıklı su diyetinde çeşitli sebze çorbaları da diyet listesi yemekleri arasındadır.

Kalori yakan, metabolizmayı hızlandıran ananas da diyet listesindedir. Sakinleştirici etkisi olan melisa ve papatya çaylarını da diyet esnasında tüketerek hem kendinizi sakin hissedecek hem de kalori yakma hızınızı arttıracaksınız. Kuru meyveler diyet yaparken tatlı yeme isteğinizin önüne geçecektir. Kuru kayısı, ceviz, çekirdekli siyah üzüm hem tok kalmanızı sağlar hem de tatlı yerine geçer. Ödem attırıcı etkisi olan çilek aynı zamanda da bağırsakları çalıştırarak vücuda giren besinlerin yaramadan gitmesini sağlar.

Su Diyetinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Su diyetinin özellikle bel çevresinin ve basenlerin incelmesinde büyük rolü vardır. Su diyeti ile yapılan diyetin en büyük faydası ise vücuda detoks etkisi vererek, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamasıdır. Su diyeti yaparken ağır gıdalar ile beslenilmediği içim mide ve bağırsakların da dinlenmesi sağlanır.

Su diyetinin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Hamilelerin beslenme programlarının bebeğin sağlığı açısından önemli olduğu için su diyeti de dâhil zayıflama diyeti yapmamaları önerilmektedir. Doktor gözetimi eşliğinde beslenme programlarını uygulamaları gerekir. Su diyeti yapan bireylerin şikâyetçi oldukları tek konu ise içilen suyun karında şişkinlik yapmasıdır ancak diyet ortalarına gelindiğinde vücut bu duruma alışır ve eskisi kadar şişkinlik gözlenmez.

Su diyetinin faydalarından biri ise diyete ek egzersiz yapılması zorunluluğu olmamasıdır. Diğer diyetlerde mutlaka spor ile desteklenmesi gerekirken su diyetinde böyle bir durum olmaması olumlu yanlarındandır.

“Su Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verdirir?” üzerine 2 yorum

  1. Arkadaşlar Ben Tam 6 Gündür Su Diyeti Yapıyorum. Bahsettiği Limon, Çorba Falan da İçimiyorum Şuan 5 Kilo Verdim. Sadece Su İçin Su İçerek İnsan 2 3 Ay İnsan Dayanır. Size Dürüst Olayım Amacım Gaza Getirmek Falan Değil Hesaplamalarıma Göre Bu Ayın Sonunda 17-22 Kg. Arası Kilo Vereceğim. Zararlı Diyen Birçok Boş İnsan Olacak Hiç Kafaya Takmayın. Zararı Yok. Eğer Bana Birşey Olsaydı Bu Yazıyı Uğraşıp Yazmazdım. Son Sözüm Olarak Şunu Söyleyim Sadece Su İle 6 Günde 5 Kilo Verdim. Dahada Vermeye Devam Ediyorum. Korkmayın. Sakın Sizin Gözünüzü Korkutmalarına İzin Vermeyin.

    Cevapla
  2. Tegin kardeş ne yaptın diyeti istediğin kiloya ulasabildinmi bende yapmayı düşünüyorum 20 kilo fazlam var ise yarasını sende

    Cevapla

Yorum yapın