Zayıflamak İçin Kardiyo Çalışmaları Mı, Ağırlık Çalışmaları Mı?

Vücudunuzu istediğiniz şekle sokabilmeniz için spor yapmanız mutlaka gereklidir. Spor yapmadığınız takdirde zayıf olsanız bile fit bir görünüm kazanamazsınız. Doğru spor yapmak yaptığınız spor hareketlerini doğru şekilde yapmak sizin veriminizi daha da artıracaktır. İstediğiniz sonuca daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Zayıflamak İçin Nasıl Spor Yapılmalıdır?

Kardiyo ve ağırlık çalışmalarına başlamadan önce spora yeni başlıyorsanız hafif egzersizlerle başlamalısınız. Bir anda kardiyo ya da ağırlık çalışması yapmaya çalışmayın zaten yapmanız çok zor olur.

Bunun için ilk olarak kendinize bir spor planı yapın. Spor salonlarına gidiyorsanız eğer, spor eğitmenleri ile hazırlayın spor planlarınızı. Spor salonlarına gitmiyorsanız da titiz bir araştırma yaparak kendiniz oluşturabilirsiniz spor planınızı. İlk başlar da yapacağınız hafif egzersizler ile kaslarınız zamanla güçlenecek, kardiyo ve ağırlık çalışmaları için uygun kıvama gelmiş olacaktır.

agirlik-calisma

Yağ Yakımı İçin Kardiyo Çalışmalar Mı Yapılmalı, Ağırlık Çalışmaları Mı Yapılmalıdır?

Yağ yakımının hızlı olması için kardiyo çalışmalarının ve ağırlık çalışmalarının birlikte yapılmalıdır. Sağlıklı bir şekilde vücut geliştirmek ve fit olmak isteyenler için kardiyo olmazsa olmazlardandır.  Kardiyo yapmaya başlarken yine az bir zaman dilimiyle başlamalı ve zamanla artırılmalıdır. Günlük 15 dakika ile 2 saat arasında kardiyo yapılabilmektedir. Kardiyonun yapılacağı süre için kararı en sizin istekleriniz belirleyecektir. Çok fazla kas yapmak istiyorsanız süreyi fazla tutmalısınız. 2 saatten fazla kardiyo yapılması faydalı değil zararlıdır.

kardiyo-antreman

Kardiyo çalışmalarını ve ağırlık çalışmalarını birlikte yapmak isteyenlerin en çok takıldığı sorunlardan bir tanesi de kardiyo çalışmalarının mı önce ağırlık çalışmalarının mı önce yapılması gerektiğidir. Yapılan araştırmalara göre, kardiyo egzersizleri yaptıktan sonra ağırlık çalışmaları yapmak daha uygun olacaktır.

Sıkı güçlü kaslar ve en az oranda yağ istiyorsanız ise önce ağırlık çalışıp sonra kardiyo yapılması tavsiye edilmektedir.  Uzun süreli kardiyo çalışmaları yapan kişilerde kas ve kıkırdak incinmeleri çok sık görülmektedir. Ağırlık çalışmalarında ise incinme riski daha azdır. Bu yüzden ağırlık çalışmaları da tercih edilmektedir. Spor öncesinde hafif ısınma egzersizleri ile vücudunuzu ısıtmayı unutmamalısınız.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. yusuf dedi ki:

    bence ip atlamak basit ama etkili bir kardiyo. hem kalp sağlığını koruyor hem de istenmeyen yağların eritilmesi mümkün.

  2. Bilal Can dedi ki:

    ağırlık da gereğinden fazla çalışılmamalı. protein tozlarıyla falan iş yürümüyor. güzel görüneyim derken sağlığıktan olmamamk lazım

  3. cem dedi ki:

    İkiside belli bir şekilde ritimde ve miktarda olmalı. Fazlası zarar azı yaramaz…