Zayıflatan Japon Matcha Çayı Nedir? Nasıl Kullanılır? Kaç Kilo Verdirir?

Japon kültürünün dünyaya kattığı şüphesiz en faydalı bitki yeşil çaydır. İçeriği ve etkileri ile oldukça faydalı olan bu çaya çok benzeyen hatta bir başka formu ise dünya genelinde Japon Matcha çayı olarak adlandırılmaktadır. Zayıflama çayları içinde yerini yeni yeni alan Matcha yani Japon çayı birçok özelliği ile yeşil çaya çok benzerken bazı noktalarda ise ondan ayrışarak daha etkili bir yapısı olduğunu kanıtlar.

Japon Çayı Nedir?

Dünyanın hemen hemen her bölgesinde yetişen Japon çayı son günlerde ön plana çıkmış, özellikle zayıflama alanında sıkça başvurulmaya başlanan bir bitki çeşididir.

Bilinen yeşil çayın toz haline getirilmişi olarak adlandırılan bu çay yetiştiği esas bölgede Matcha çayı olarak bilinmekte olup üretimi ve tüketimi de birçok uzak doğu ülkesinde yapılmaktadır.

Japon çayının en bilinen özelliği diğer çaylardan farklı bir görünümde olması ve servisinin de diğer bitki çaylarına fazlaca benzemiyor olmasıdır. İçinde bol miktarda antioksidan maddeler ve klorofil bulunması nedeni ile zayıflamada en önemli yardımcılardan biri haline gelmiştir.

Japon Çayının Yararları Nelerdir?

Zayıflama kürü olarak güvenle tercih edilebilecek olan Japon çayının en önemli etkisi toksinlerin vücuttan atılmasına yardım etmesi ve metabolizmayı hızlandırmasıdır. Aynen yeşil çay gibi yapısında kafein bulunması ise yağ yakımını hızlandırır ve sindirimi kolaylaştırır.

Hızlanan metabolizma sayesinde daha hızlı çalışmaya başlayan vücut sistemleri kısa süre daha zinde ve sağlıklı bir hal alarak enerjiyi yükseltir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine zemin hazırlar. Kısaca özetlemek gerekirse Japon matcha çayı; antioksidandır, metabolizmayı ve sindirimi hızlandırır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve yağların hızlıca eritilmesine yardım eder.

Japon Çayı Nasıl Kullanılır?

Japon matcha çayı tadı ve kokusu bakımına kıyasla oldukça kolay tüketilebilecek bir zayıflama kürü olarak listedeki yerini alır. Kolay içimi zayıflama çayları arasındaki lezzet sorununu ortadan kaldırarak kilo vermeyi keyifli hale getirir.

Günün her saatinda japon çayını gönül rahatlığı ile içebilirsiniz. İçeriğindeki kafein nedeni ile gün de iki bardaktan fazla tüketilmesinin sakınca doğurabileceği ifade edilmekle birlikte her gün düzenli olarak bir veya iki bardak Japon çayı içerek haftalarla ifade edilebilen bir zaman diliminde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Özellikle yemeklerden sonra sindirimi hızlandırmak için içilebileceği gibi egzersizden önce yağ yakımını kolaylaştırmak için de tüketilebilir.

Japon Çayı Ne Kadar Kilo Verdirir?

Japon çayının günler, haftalar ve hatta aylar içerisinde süregelen bir rutinde devam eden sistemli bir zayıflama kürü olarak kullanılması kilo vermede kesin sonuçları da beraberinde getirir. Çayın etkilerinin ortaya çıkması için iki hafta yeterli olacaktır.

Kaç kilo vereceğiniz ise tamamen kurduğunuz sisteme, yaşam düzeninize ve beslenme alışkanlıklarınıza göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle Matcha çayının yalnız başına kilo verdirmeyeceğini bunun yalnızca bir yardımcı ürün olduğunu unutmamalısınız.

Japon Çayı Tek Başına Yeterli Mi?

Japon matcha çayı diğer zayıflama çayları arasında en etkili olanlardan biri olsa da tek başına tüketilmesi kişinin azmi olmadan herhangi bir başarıyı beraberinde getirememektedir.

Zayıflamak bir yaşam biçimi ile birlikte geldiğinden Japon matcha çayını tüketirken hayatınızı düzene sokmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Bu düzenin köşe taşları ise düzenli spor, yürüyüşler, dengeli beslenme, dinamik yaşam tarzı, düzenli uyku ve pozitif düşüncedir.

Eğer kilo vermeyi kafanıza koyduysanız Japon çayı size yardımcı olacaktır ancak tek başına bütün yağları yakan bir ürün olduğu yanılgısına kapılırsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Cigdem dedi ki:

    Ben doğum kilolarimdan kurtulmak istiyorum