1 Kilo Vermek için Kaç Kalori Yakılmalıdır?

Öncelikle kilo kontrolü yapabilmeniz için hayatınıza sokmanız gereken iki şey var. Bunlar egzersiz ve kalori kontrolüdür. Egzersiz yaparak kalorileri harcarsınız ve yağları yakarsınız. Hangi spor ile ne kadar kalori yakacağınızı kolaylıkla bulabilirsiniz. Kalori kontrolü içinse besinlerin kalorilerini kontrol etmelisiniz ve ona gör tüketmelisiniz. Artık hemen her besinin kalori oranını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Böylece günlük aldığınız kaloriyi hesaplayabilirsiniz. Günlük almanız gereken kaloriyi ve yaktığınız kaloriyi hesaplarsanız kilo vermeniz oldukça kolay hale gelecektir.

1 Kilo Kaç Kalori?

Vücudunuzdan bir kilo atmak için yaklaşık olarak 7500 kalori yakmanız gerekmektedir. 7500 kaloriyi yakmak ise; hiç de kolay değildir. Aynı zamanda günlük yediklerinize dikkat etmelisiniz ki önceden vücutta biriken kiloları yakabilmeniz mümkün olsun. 7500 kaloriyi yakmak için ne kadar süre hangi egzersizi yapmanız gerektiğini belirleyebilmeniz mümkündür. Ancak bilmelisiniz ki bu oldukça fazla zaman alacaktır.

1-kilo-kac-kalori

Beslenme düzeninize göre değişiklik göstermekle beraber; bir kilo yanı 7500 kalori bir haftada verilebilir, genel olarak diyet listeleri ve egzersiz programları da haftada bir kilo verilecek şekilde düzenlenmiştir. Çünkü vücut için sağlıklı olanı budur.

1 Kiloyu Yakmak İçin Egzersizler?

 • Ağırlık çalışması 30 saat
 • Araç kullanmak 55 saat
 • Dans etmek 45 saat
 • Bahçe de bir takım işler yapmak 30 dakika
 • Bisiklet sürmek 13 saat
 • Yürüyüş 39 saat
 • Golf oyunu 27 saat
 • Basketbol oyunu 16 saat
 • Ve aerobik 19 saatte 7500-8000 civarında kalori yakmanıza yardımcıdır.

Unutmayın; verdiğiniz kiloların yağdan gitmesi gerekiyor. Aksi takdirde vücudunuz için sağlıklı değildir. 10 günde 5 kilo, 1 haftada 7 kilo gibi hızlı kilo verdiren diyetler vücutta yağdan değil kastan ve sudan da kaybetmenize sebep olurlar. Bu neden ile vücut için zararlı olabilmektedirler.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Furkan Oymak dedi ki:

  Basket ile bisikler favorimdir arkadaşlar

 2. Ayşenur dedi ki:

  13 saat bisiklet binmek mi 🙂 Çok iyiymiş gerçekten. Bunu düşünerek, yediklerimize daha dikkat etmek gerekiyor.