Zayıflama Yöntemleri » Kaç Kalori? » Çekirdek Kaç Kalori?

Çekirdek Kaç Kalori?

Çekirdek Kalorisi

Ay çekirdeği tüketimi ülkemizde son derece fazladır. Kavrulmamış olarak tüketimi zor olduğundan; genelde kavrularak tüketilir. Besin değerleri yüksek olan çekirdeğin kararında tüketimi sağlık için faydalıdır ama çiğ olarak tüketilirse. Ancak kilo kontrolü sürecindeki kişiler çekirdekten uzak durmalıdır. Çünkü 100 gram yani bir porsiyon ay çekirdeğinin kalorisi 603’tür ve yağ oranı da son derece yüksektir. Çok sık tüketildiğinde kilo vermeyi durdurmakla kalmayarak; kilo almaya neden olur.

Çekirdek Kalorisi

Çekirdek Kalorisi

Çekirdek Kalori ve Besin Değeri

Karbonhidrat miktarı: 9gram

Protein miktarı: 15 gram

Yağ miktarı: 50 gram

Lif miktarı: 4 gram

Kolesterol miktarı: 0 gram

Sodyum miktarı: 8 miligram

Potasyum miktarı: 2900 miligram

Kalsiyum miktarı: 420 miligram

Vitamin A değeri: 180

Vitamin C değeri: 0

Demir miktarı: 22 miligram

Çekirdeğin Faydaları

Çekirdek kavrulmamış biçimde tuzsuz olarak tüketilirse; haftada bir kez bir porsiyon tüketmekte bir sakınca yoktur. Çekirdek, kalp kası, böbrek fonksiyonları gibi vücut sistemlerinde olumlu etki yaratmaktadır. İçindeki vitaminler, kalp ve damar hastalıklarına, prostat kanserine karşı koruyucudur. Posalı bir yiyecek olduğu için bağırsak duvarını koruyarak; bağırsak kanserine engel teşkil eder. Ancak kilo sorunu olanlar ne yazık ki bu sıklıkla tüketememektedir. İki haftada bir olmak üzere yarım porsiyon kadar tüketilmesi mümkün olabilir. Kilo verme sürecinde tüketimine ara verilmeli, iki haftada bir tüketimi kilo koruma döneminde uygulanmamalıdır.

“Çekirdek Kaç Kalori?” hakkında 1 yorum

  1. Kabak çekirdeği cilde çok iyi geliyor. Ben her gün bir avuç yiyorum. Miktarını abartmadığım için diyet yaparken de devam ediyorum yemeye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir